Головне управління ДМС України в Донецькій області: міграційні процеси...
main
Головне управління ДМС у Донецькій області
Головне управління ДМС України в Донецькій області: міграційні процеси – реалії сьогодення
31.10.2017
Головне управління ДМС України в Донецькій області: міграційні процеси – реалії сьогодення

Донецька область була утворена постановою Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету від 2 липня 1932 року на додаток до п’яти областей, створених раніше, у лютому того ж року (Київська, Одеська, Вінницька, Харківська та Дніпропетровська). У сучасних межах вона з’явилася 3 червня 1938 року, коли з її складу відокремили Луганську (Ворошиловградську) область. Площа Донеччини становить 26 517 км? (4,4% загальної території України). За даними Головного управління статистики у Донецькій області, станом на 1 січня 2017 року на території області проживало 4 244 057 осіб, із них на теренах, контрольованих українською владою – 1 716 421, на тимчасово непідконтрольних органам державної влади – 2 332 429 та на лінії зіткнення – 195 207.
Адміністративний центр – місто Донецьк. З 13 червня 2014 року Донецьку обласну державну адміністрацію тимчасово перенесено до м. Маріуполя, а з 13 жовтня 2014 року – передислоковано до м. Краматорська.
Донецька область – найбільш густонаселений регіон України. На її території мешкає біля 9% загальної чисельності населення країни. Область – промислова частина Донбасу з переважно міською людністю. Населення характеризується багатонаціональністю: на Донеччині проживають представники понад 120 етносів: українці, росіяни, греки, євреї, німці, татари та ін.
Нині на території області проводиться антитерористична операція. Це частина території України, на якій триває збройний конфлікт між незаконними збройними формуваннями Донецької і Луганської «народних республік» – з одного боку, та українськими силовими структурами – з іншого боку.
Конфронтація насильства в Донецькому регіоні розпочалася в середині квітня 2014 року, коли озброєні групи проросійських активістів почали захоплювати адміністративні будівлі та відділи міліції у містах Донбасу (зокрема, у м. Слов’янську, м. Артемівську, м. Горлівці, м. Краматорську). У відповідь українська влада заявила про проведення антитерористичної операції із залученням Збройних сил України. Поступово протистояння переросло у масштабний воєнний конфлікт. Саме цей рік видався нелегким для працівників міграційної служби окремих міст та районів Донецької області. У період із травня по вересень 2014 року бойові дії проходили майже по всій території Донецької області, а саме: в м. Краматорську, м. Слов’янську, м. Бахмуті (Артемівськ), Артемівському, Мар’їнському, Слов’янському, Ясинуватському, Тельманівському, Новоазовському, Старобешівському районах.
Зазначений конфлікт безпосередньо торкнувся і діяльності міграційної служби області, яка за ввесь цей період не на день не припиняла свою роботу та виконувала обов’язки з надання населенню регіону адміністративних послуг у сфері міграції. Так, з перших днів протистояння у м. Слов’янську, незважаючи на постійні мінометні обстріли, погрози, шантаж з боку невідомих осіб та напади на приміщення, працівники міграційної служби міста сумлінно виконували свої обов’язки. Завдяки сумлінному ставленню до роботи працівників служби, було збережено картотечний фонд реєстраційних карток форми А, Б, картотечний облік заяв для видачі паспорта форми 1, архів, бланки паспортів громадянина України та інші матеріальні цінності. Під час збройних зіткнень зазнала тяжкого поранення провідний спеціаліст Слов’янського МС Маргарита Манько. Протягом року поранення отримали ще декілька працівників служби: завідувач Тельманівського районного сектору Наталя Пастирчак та інспектор Мар’їнського районного відділу Тетяна Лапшина.
Протягом останніх років ситуація залишається напруженою. Мар’їнський районний відділ, Авдіївський міський сектор і Торецький (Дзержинський) знаходяться на лінії зіткнення та, незважаючи на тяжкі умови праці, надають послуги населенню, яке проживає у так званій «сірій зоні».
З початком воєнних дій територіальні та структурні підрозділи Головного управління, які знаходились у м. Донецьку, м. Макіївці, м. Горлівці, м. Харцизьку, м. Дебальцево залишились без відповідної матеріально-технічної бази, адміністративних будівель (на території м. Донецька залишилась канцелярія, архів, картотека, що паралізувало діяльність відділу адресно-довідкової роботи), засобів зв’язку та комунікацій. Ситуація, яка склалася та тимчасова відсутність контролю з боку української влади над деякими територіями області, обумовила зменшення кількості територіальних підрозділів ГУ ДМС України в Донецькій області з 53 до 24. Однак територіальним та структурним підрозділам в стислий період вдалось налагодити свою діяльність та забезпечити виконання покладених на них завдань. Структурні підрозділи Головного управління гостинно прийняли до себе м. Маріуполь та м. Краматорськ. Завдяки плідній співпраці з центральним апаратом міграційної служби України, органами місцевого самоврядування вдалось утримати соціальну напругу та уникнути надзвичайних ситуацій. Послідовно було відновлено функціонування відділу адресно-довідкової роботи, відділу централізованого оформлення документів, відповідні структурні підрозділи були оснащені новітньою технікою та засобами зв’язку.
В останні роки, з метою реформування роботи Державної міграційної служби України, було розроблено ряд стратегічних нормативно-правових актів, у тому числі Стратегію державної міграційної політики на період до 2025 року, яка передбачає поступове удосконалення діяльності служби. Наразі організація службової діяльності Головного управління ДМС України в Донецькій області спрямована на забезпечення законності під час надання адміністративних послуг населенню, створення необхідних умов для прийому громадян та працівників служби. Одним із пріоритетних напрямків роботи міграційної служби області є оформлення документів, насамперед тих, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України та спеціальний статус особи, із застосуванням системи ідентифікації громадян України. Попри серйозні виклики сьогодення, на поточний день усі територіальні підрозділи укомплектовано кваліфікованими спеціалістами, приміщення оснащено технікою та обладнано автоматизованими робочими місцями (АРМ), які мають змогу оформлювати біометричні документи. Так, у порівнянні з 2015 роком (було – 12 комплектів АРМів), станом на 2017 рік у структурі міграційної служби їх кількість значно зросла та становить 46 одиниць. Біометрія нівелює загрози підробки та шахрайських маніпуляцій щодо законної видачі документів. Крім питань безпеки, подальше вдосконалення процедур видачі документів, що посвідчують особу, потрібно спрямувати на прискорення процесу видачі і поліпшення стандартів обслуговування населення. Зауважимо, що адміністративні послуги надаються усім жителям Донецької області без виключення, при цьому паспорт громадянина України та паспорт громадянина України для виїзду за кордон можуть оформити й отримати мешканці непідконтрольної території. Окрім того, у 2016 році у м. Маріуполі було відкрито Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП), який оснащено 6-ма АРМами. Організація роботи Центру орієнтована на зручність та швидкість обслуговування, а також створення сприятливих умов для оперативного отримання адміністративних послуг, зокрема і біометричних документів.
Слід зазначити, що керівництву Головного управління майже повністю вдалося зберегти костяк особового складу, як територіальних, так і структурних підрозділів. Це стало не лише новою сторінкою в історії Головного управління, а й новим свідченням успіху та активного, всебічного розвитку в літописі Державної міграційної служби України.
На превеликий жаль розподіл Донецької області на контрольовану українською владою територію і тимчасово непідконтрольну територію призвів до появи великої кількості внутрішньо переміщених осіб. За даними відкритих джерел інформації органів соціального захисту населення, з тимчасово окупованих територій і районів проведення антитерористичної операції переселено понад мільйон людей. Зрозуміло, що при такому величезному обсязі звернень внутрішньо переміщених осіб, мешканців непідконтрольної території у територіальні підрозділи міграційної служби області виникають справедливі нарікання громадян на незручності при оформленні відповідних документів. Керівництво Головного управління та територіальних підрозділів міграційної служби Донецької області з розумінням ставиться до зазначеної проблеми та вживає усіх необхідних заходів для усунення проблем, що виникають, оперативно і своєчасно реагує на звернення громадян й надає їм необхідні адміністративні послуги. Насамперед проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення регіону щодо надання адміністративних послуг у середніх й вищих навчальних закладах, центрах занятості. При цьому через засоби масової інформації особлива увага приділяється мешканцям непідконтрольної території.
Осторонь проблем міграційної служби не залишається Донецька обласна адміністрація. У вересні поточного року голова Донецької обласної державної адміністрації, керівник військово-цивільної адміністрації Павло Жебрівський підписав протокол співпраці з Головним управлінням ДМС України в Донецькій області. Спільні зусилля спрямовані на поліпшення обслуговування населення відповідними службами. Перш за все особлива увага приділяється зміцненню матеріально-технічної бази територіальних та структурних підрозділів: встановлення 18 додаткових робочих станцій АРМ ЄІАС УМП, перехід на волоконно-оптичні лінії захищених каналів зв’язку та встановлення додаткових систем захисту інформації. Планується також збільшення центрів надання адміністративних послуг в області та прискорення підключення до Єдиного державного демографічного реєстру органів реєстрації виконавчих органів сільських, селищних або міських рад, сільських голів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради; запровадження системи електронної черги та обладнання приміщень зручними місцями для очікування. У зв’язку з тим, що 89 працівників служби є вимушеними переселенцями та не мають житла на підконтрольній Україні території будуть вживатись заходи щодо вирішення соціально-побутових проблем зазначеної категорії.
Слід відзначити, що міграційна служба області значну увагу приділяє наочній інформації. У приміщеннях підрозділів розміщено роз’яснювальну інформацію та стенди щодо реформування системи МВС України, до якої безпосередньо входить Державна міграційна служба України, на таку тематику: «Стратегія державної міграційної політики на період до 2025 року», «Стратегія реформування системи МВС України 2017-2020», «Головні правила безвізового режиму з країнами ЄС».
Ще раз акцентуємо увагу, що в умовах сучасності пріоритетним напрямком у роботі міграційної служби Донеччини залишається суворе дотримання вимог міграційного законодавства, якісне надання адміністративних послуг для зручності громадян та оптимізації процесу оформлення біометричних документів; поступово запроваджується електронна черга; планується збільшення автоматизованих робочих місць, переобладнання деяких територіальних підрозділів, робота з неповнолітніми, інвалідами, незахищеними категоріями населення.
Незважаючи на всі наявні негаразди та складні обставини, колектив міграційної служби Донеччини професійно виконує завдання, які перед ним ставить держава. Завдяки копіткій роботі висококваліфікованого колективу населення області в непростих умовах отримує адміністративні послуги в сфері міграції. Колектив і керівництво ГУ ДМС України в Донецькій області і надалі буде докладати зусиль для якісного та своєчасного надання адміністративних послуг, забезпечення уваги й толерантності до всіх, хто звернувся до територіальних і структурних підрозділів міграційної служби.
ГУ ДМС України в Донецькій області
related_news:
18.02.2025
Сьогодні відповідаємо на питання наших громадян як зрозуміти при перевірці оформлення документа (вебсайт ДМС Україна ), дані відправлено ...
03.07.2024
Безбар’єрність – це філософія суспільства без обмежень, в якому забезпечуються рівні права та можливості для всіх людей у самореалізаці...
25.06.2024
Працівники територіальних підрозділів міграційної служби продовжують дотримуватися принципів безбар’єрності під час надання адміністратив...
comments:
no_commentsadd_comment: