Міграційна ситуація в Харківській області: стан, проблеми і шляхи їх в...
main
Головне управління ДМС у Харківській області
Міграційна ситуація в Харківській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення
31.05.2016
Міграційна ситуація в Харківській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення
Харків – перша столиця України – є одним з найбільших міст України, а також обласним центром Харківської області. Місто було засноване у 1654 році. Чисельність населення становить близько 1,5 млн осіб (1 млн 446,5 тис. станом на 01.01.2011).
Харків розташований у північно-східній частині України на кордоні двох ландшафтних зон – лісостепу та степу – біля місця злиття річок Лопань, Уди і Харків. Його територія становить горбисту рівнину – понад половина загальної площі міста розташована на ділянках висотою близько 100 м над рівнем моря. Харківські річки та їхні притоки мілкі й несудноплавні.
Харків розкинувся з півночі на південь на 24 км, зі сходу на захід – на 25 км, займаючи площу біля 306 кв. км. У ньому понад 2,5 тис. проспектів, вулиць, провулків і площ.
Клімат у Харкові помірно-континентальний. Узимку погода мінлива: морози чергуються з відлигами. У червні й липні випадає найбільша кількість опадів, але, незважаючи на це, улітку в Харкові дуже комфортно: тут прекрасні парки, сквери, фонтани, багато літніх кав’ярень.
Сучасне місто поділено на 9 адміністративних районів: Шевченківський, Новобаварський, Київський, Cлобідський, Холодногірський, Московський, Індустріальний, Немишлянський, Основ’янський.
Завдяки зручному географічному розташуванню Харків протягом століть нарощував економічну міць і розвивав систему транспортних комунікацій. Сьогодні він є дуже великим транспортним вузлом: важливі залізничні шляхи та автомагістралі ведуть на Донбас, до Криму, на Кавказ, до портів Чорного, Азовського й Балтійського морів, до багатьох великих індустріальних центрів, які розташовані за межами України.
Харків – це великий промисловий центр України. Основу виробничого потенціалу становлять підприємства високотехнологічних галузей: енергомашинобудування, електротехнічної промисловості, транспортного і сільськогосподарського машинобудування, приладобудування, радіоелектроніки, авіакосмічної промисловості. Продукція багатьох харківських підприємств, у тому числі й така наукомістка, як сучасні танки, літаки й турбіни, відома на світовому ринку.
За науковим і освітнім потенціалом Харків посідає друге місце в Україні. У середньому за рік тут готують понад 33 тис. фахівців, що забезпечує високий рівень кваліфікації трудових ресурсів регіону. Саме в Харкові вперше в Європі було розщеплено атом, досліджено природу надпровідності, створено найбільший радіотелескоп, розроблено основи теорії коливань в плазмі, процесів розсіювання повільних нейтронів у кристалах. Тут було створено багато наукових шкіл. Світове визнання здобули праці Л. Ландау, М. Барабашова, А. Вальтера, О. Палладіна.
Харків – місто з багатими культурними традиціями. Тут працюють 6 великих театрів: Академічний театр опери та балету ім. М. Лисенка, Український академічний драматичний театр ім. Т. Шевченка, Російський академічний драматичний театр ім. О. С. Пушкіна, Театр музичної комедії, Театр для дітей та юнацтва, Ляльковий театр. Харків може похвалитися великою кількістю музеїв і кіноконцертних залів (у тому числі залом органної та камерної музики). У місті є багато бібліотек. Фонди Державної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка налічують понад 6,5 млн книг і видань, серед яких є рідкісні й унікальні.
Харків – спортивне місто, в якому створено всі умови для занять спортом і виховання майбутніх майстрів і чемпіонів. Цій меті служать 19 стадіонів, 850 спортивних майданчиків, 363 спортивні зали, 19 басейнів, понад 40 тенісних кортів, гольф-клуб. Гордістю Харкова є футбольна команда «Металіст» і волейбольна команда «Локомотив». В історію світового спорту назавжди вписано імена багатьох харків’ян.
Головне диво і символ Харкова – площа Свободи, унікальний архітектурний ансамбль якої відомий далеко за межами України. Площу та будівлі навколо неї було зведено наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років ХХ століття. Площа Свободи – одна з найбільших у світі (майже 12 га). Довжина площі – 750 м, ширина прямокутної частини – 130 м, діаметр кругу – 350 м. Незвичайною формою, яка нагадує колбу, площа завдячує зусиллям, які було покладено для того щоб зробити її зовнішній вигляд більш виразним. У круговій частині площі розташовано три головні будівлі: Держпром, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна та Військовий університет (тепер навчальний корпус ХНУ ім. В. Н. Каразіна).
Харків – багатонаціональне місто: тут з давніх-давен живуть українці і росіяни, поляки і євреї, німці і вірмени, болгари і татари, білоруси і греки, цигани і латиші, представники інших народів Європи та Азії. Сьогодні в місті налічується 50 національно-культурних об’єднань, діють католицька і протестантська церкви, синагога, мечеть, молитовні будинки інших релігійних конфесій, працюють 15 шкіл з поглибленим вивченням національних культур. Жителів міста відрізняє традиційна привітність до гостей, звідки б вони не прибули. Приїхавши сюди, ви обов’язково знайдете душевний і теплий прийом, побачите місто, яке вразить вас різноманітністю архітектурних стилів, традицій та ідей, і просто добре відпочинете.
Головне управління ДМС України в Харківській області розташоване на одній з найстаріших вулиць Харкова – Римарській. Історія вулиці починається у XVII столітті, коли на ній знаходилися помешкання лимарів чи римарів, які займалися вичинками шкір і виготовленням шорних виробів. Від цього вулиця отримала свою назву.
До структури Головного управляння входять 9 міських та 28 обласних районних відділів (секторів), в яких за штатним розкладом працюють 338 співробітників, які надають адміністративні послуги населенню по лінії ДМС.
«Провівши аналіз міграційної ситуації на території Харківської області, встановлено, що у міграційному плані Харківська область є стратегічним суб’єктом міграційних потоків, як на території України, так і країн Євросоюзу», – підкреслює начальник Головного управління ДМС України в Харківській області В’ячеслав Гузь.
Основним із пріоритетних напрямків службової діяльності Державної міграційної служби України є здійснення державного контролю за дотриманням законодавства у сферах міграції, в тому числі за режимом перебування іноземних студентів на території України відповідно до вимог Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Сьогодні, коли Україна почала активний рух у напрямку європейської інтеграції, і її система освіти інтенсивно реформується з метою гармонізації з сучасними європейськими стандартами, головною метою змін є забезпечення високої якості освіти, отриманої в Україні. На сьогодні освітній потенціал України дозволив нам увійти до десятки країн-лідерів у галузі міжнародної освіти, про що свідчить наявний попит щодо отримання вищої освіти в Україні громадянами інших держав.
«Харківська область є одним з найбільших центрів навчання іноземних студентів. Так, у 2015/2016 навчальному році контингент іноземних громадян у вищих навчальних закладах Харківського регіону становить близько 16201 студентів із 145 країн світу, – наводить статистику В’ячеслав Гузь. – Іноземні студенти протягом усього періоду перебування в Україні на навчанні підпадають під вимоги міграційного законодавства, дотримання яких є надзвичайно важливим».
Нажаль, на сьогоднішній день серед порушників законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства нерідко зустрічаються також іноземні студенти, які прибули на територію України з метою навчання у вищих навчальних закладах, проте до навчання не приступили, чи які були відраховані з вищих навчальних закладів регіону, втратили підставу перебування в Україні та щодо яких територіальним органом ДМС прийнято рішення про скасування посвідки на тимчасове проживання. Працівники ГУ ДМС України в області притягують таких осіб до адміністративної відповідальності.
У межах компетенції, визначеної положенням про ГУ ДМС України в Харківській області, відділ з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції УСІОБГ ГУДМС України в Харківській області вжив ряд організаційно-практичних заходів з метою реалізації у повному обсязі вимог чинного законодавства з питань біженців та осіб, які потребують додаткового захисту в Україні. На обліку Харківського міжрегіонального підрозділу з питань біженців та соціальної інтеграції станом на 25 травня 2016 року перебувають 100 особових справ біженців з 13 країн світу та ОБГ; 69 осіб, які потребують додаткового захисту в Україні із 7 країн.
Головне управління ДМС України в Харківській області проводить активну роботу за усіма без виключення напрямками діяльності служби. Але боротьбі з нелегальною міграцією приділяється особлива увага.
«Боротьба з нелегальною міграцією є одним з пріоритетних напрямків Державної міграційної служби України. Значна частина нелегальних мігрантів, які перебувають на території Харківської області, в’їхали в Україну легально, однак після завершення встановленого терміну перебування перейшли на нелегальне становище», – зазначає начальник ГУ ДМС України в Харківській області В’ячеслав Гузь.
З метою більш ефективної роботи в напрямку протидії нелегальній міграції на території Харківської області керівництво ГУ ДМС України в Харківській області проводить роботу щодо вдосконалення взаємодії ГУ ДМС з УСБУ, ГУ НП України в Харківській області та Харківським прикордонним загоном щодо виявлення та документування нелегальних мігрантів, з метою чого було підписано плани взаємодії між вищезазначеними підрозділами. Прикладом даної взаємодії є проведення спільних відпрацювань таких об’єктів, як ринки, розважальні заклади, підприємства, організації та місця компактного проживання іноземних громадян, що розташовані на території Харківської області. З початку 2016 року до кінця травня поточного року працівниками ГУ ДМС України в Харківській області відпрацьовано понад 75 вищезазначених об’єктів.
«Нами прийнято 342 рішення про примусове повернення іноземців з території України та 13 рішень щодо скорочення терміну перебування і це тільки з 1 січня 2016 року по сьогоднішній день, – звітує В’ячеслав Гузь. – За поточний період підготовлено та направлено рішення про заборону в’їзду в Україну стосовно 67 громадян, відповідні доручення спрямовано до головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України».
З метою налагодження взаємодії між ГУ ДМС, УСБУ та Управлінням патрульної поліції м. Харкова в приміщені ГУ ДМС України в Харківській області проводяться спільні наради, під час яких обговорюються проблемні питання боротьби з нелегальною міграцією та механізми налагодження взаємодії між відомствами.
Не менш важливим напрямком діяльності є підвищення іміджу служби серед населення. Саме тому Головне управління ДМС України в Харківській області веде активну роз’яснювальну роботу шляхом інформування громадян через місцеві ЗМІ про порядок надання адміністративних послуг по лінії ДМС.
«Громадянам повинна бути доступна інформація відносно того, чим займається наша служба, які завдання ми виконуємо та наскільки успішно ми це робимо, – роз’яснює перший заступник начальника Ігор Адамов. – Ми не тільки вичерпно відповідаємо на всі інформаційні запити від регіональних газет та телеканалів, а й самі ведемо активну роботу з інформування населення щодо тих чи інших змін в роботі нашої служби. Численні коментарі різним місцевим ЗМІ, виступи на телебаченні та радіо, участь у брифінгах та прес-конференціях є тому належним доказом».
Відомо, що з 11 січня 2016 року міграційною службою по всій території України розпочато безкоштовне оформлення нових паспортів у вигляді ID-карток для громадян, які досягли 16-річного віку та оформлюють паспорт вперше. Саме з цієї дати Головне управління ДМС України в Харківській області почало активно оформлювати документ нового зразка юним українцям.
«Це діти, які проживають у м. Харкові та області й звернулися до міграційної служби для оформлення нових документів на початку січня. Станом на 25 травня поточного року тільки в Харкові та Харківській області оформлено понад 4592, виготовлено – 3917, а з них вже видано 3048 паспортів-карток, – розповідає заступник начальника Олена Чирик. – Поки це є можливим у 15 районних відділах ГУ ДМС України в області, але вже найближчим часом заплановано доукомплектування всіх підрозділів та забезпечення оформлення біометричних документів у кожному районному відділі ГУ ДМС в області».
«Ми не повинні зупинятися на досягнутому та забувати про найголовніше – інтеграція України до Європейського Союзу – це великий шлях, який держава повинна пройти разом з населенням пліч-о-пліч. Саме тому я впевнений, що реформи, які зараз відбуваються в міграційній службі України, тільки прискорять цей процес в нашій країні», – запевнив начальник ГУ ДМС України в Харківській області В’ячеслав Гузь.
ГУ ДМС України
в Харківській області
news_gallery_bcrumbs:
related_news:
18.04.2025
На території Богодухівського району функціонують три територіальні підрозділи ГУ ДМС у Харківській області: Богодухівський, Валківський т...
07.04.2025
До Люботинського відділу ГУ ДМС у Харківській області завітала пані Лариса разом з чоловіком, щоб оформити закордонний паспорт для поїздк...
18.03.2025
Нещодавно громадянин Туркменістану пан Мурат отримав посвідку на тимчасове проживання в Україні на підставі працевлаштування. Це ще раз д...
comments:
no_commentsadd_comment: