Відповіді на питання читачів газети
main
Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса)
Відповіді на питання читачів газети
01.12.2016
Відповіді на питання читачів газети
Відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 14.11.2016 р. № 5185/к, з 16 листопада 2016 року начальником
Головного територіального управління юстиції в Одеській області призначено Миколу Васильовича Станіщука.
29 листопада 2016 року в редакції газети «Міграція» відбулася зустріч Головного редактора газети І. П. Супруновського з начальником Головного територіального управління юстиції в Одеській області М. В. Станіщуком. В ході зустрічі були розглянуті питання подальшої співпраці.
– Яким чином можна встановити факт народження особи або факт смерті на тимчасово окупованій території України?
– Такі факти встановлюються судами України на підставі заяв заінтересованих осіб.
– Хто відноситься до заінтересованих осіб і вправі подати таку заяву до суду?
– Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 р. №1085-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення», може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території.
Заява про встановлення факту народження особи на цих територіях може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами окупованої території України, незалежно від місця проживання заявника.
– Чи потрібно додавати до заяви докази?
– Так, для підтвердження факту й обставин народження та/або смерті особа, яка звертається до суду, повинна надати докази, що підтверджують факт, котрий підлягає встановленню. Згідно зі статтею 58 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Тому для підтвердження народження дитини батьки можуть подати письмові свідчення очевидців, у тому числі людини, яка приймала пологи. Варто подавати, якщо це можливо, довідку від лікаря тощо.
– В який строк суди мають розглянути такі заяви?
– Справи про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України розглядаються судами протягом 24 годин з моменту надходження відповідної заяви до суду.
– Які дії має вчинити особа, на користь якої ухвалене судове рішення?
– Копія судового рішення невідкладно видається заявнику, якщо він був присутній під час оголошення рішення. В іншому випадку рішення надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті.
Тобто особа отримує копію судового рішення безпосередньо в суді і самостійно звертається з нею до відділу державної реєстрації актів цивільного стану або ж суд сам направляє таку копію до вказаного органу, який має провести державну реєстрацію народження або смерті та видати відповідне свідоцтво.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
– Через проведення бойових дій у нашому рідному місті, нам з родиною довелося виїхати з Луганської області. Чоловік знайшов роботу, однак зарплата невелика. Я через хворобу не можу допомогти йому забезпечити сім’ю. Ми чули, що переселенці можуть отримати одноразову грошову допомогу. Скажіть, будь-ласка, чи це правда, і що потрібно для того, аби отримати таку допомогу?
– Дійсно, ще 2014 року Уряд затвердив Порядок використання коштів для надання одноразової грошової допомоги постраждалим особам та внутрішньо переміщеним громадянам. Для цих цілей використовуються кошти, які Міністерство соціальної політики України отримує у вигляді благодійних внесків.
Право на отримання такої грошової допомоги мають громадяни у складних життєвих обставинах, які частково або повністю втратили можливість самостійно піклуватися про особисте чи сімейне життя і брати участь у суспільному житті.
Для отримання допомоги Вам необхідно звернутися до місцевого структурного підрозділу з питань соціального захисту населення. При цьому неважливо – зареєстровані Ви за місцем проживання чи ні. З собою слід мати:
1) заяву, в якій зазначаються причини необхідності надання грошової допомоги та реквізити рахунку, відкритого в банківській установі;
2) копію документа, що посвідчує особу;
3) копію ідентифікаційного коду платника податків;
4) копію документів, які підтверджують родинні стосунки;
5) для внутрішньо переміщених осіб – копію довідки про взяття на облік;
6) медичну довідку про стан здоров’я (у разі необхідності).
Заява пишеться у довільній формі. При написанні заяви варто не забути зазначити всі факти, які підтверджують наявність складних життєвих обставин та додати підтверджуючі документи. Такими документами можуть бути, наприклад, медичні висновки лікарів, направлення на лікування, документи, які підтверджують статус пільгових категорій, розрахунки, рецепти та ін.
Даний пакет документів працівники соцзахисту передадуть до місцевої комісії з призначення одноразової грошової допомоги, яка має бути утворена місцевою державною адміністрацією або виконкомом міської ради.
Комісія приймає рішення про доцільність надання такої допомоги та її розмір. Обсяг допомоги залежить від наявності коштів та характеру життєвих складнощів конкретного заявника.
Строки розгляду питання про надання грошової допомоги, на жаль, законодавством не визначені.
Варто зазначити, що комісіям рекомендовано насамперед надавати допомогу сім’ям загиблих в антитерористичній операції, сім’ям внутрішньо переміщених осіб, сім’ям учасників АТО, які отримали тяжкі поранення та потребують тривалого лікування.
– У моєму житті сталася дуже неприємна ситуація: одного дня мене просто викликали до керівництва і примусили підписати наказ про звільнення. Це сталося без попереджень і без будь-яких зрозумілих для мене причин. Єдине, що сказали – «так треба». – Що я можу вчинити в цій ситуації?
– Схожі випадки, на жаль, не поодинокі в наших реаліях. Українське законодавство у випадку незаконного звільнення дає можливість у судовому порядку захистити свої інтереси та поновитися на попередньому місці роботи.
Звернутися з позовною заявою можна як за місцем розташування підприємства, так і за місцем Вашого проживання.
Кодекс законів про працю визначає, що зробити це необхідно впродовж 1 місяця з дня вручення копії наказу про звільнення або з дня видачі трудової книжки. Однак у разі пропуску місячного терміну з поважних причин суд може поновити цей строк.
Варто зазначити, що жодних витрат Ви не понесете, оскільки громадяни, які звертаються з питань такого роду, звільняються від сплати судового збору.
Якщо суд визнає незаконність звільнення, одночасно з прийняттям рішення про поновлення на роботі він ухвалює рішення про виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Максимальний строк виплат – 1 рік, але якщо заява розглядається більше року не з вини працівника, суд виносить рішення про виплату за весь час вимушеного прогулу.
Прошу звернути увагу на те, що працівника мають поновити з дати звільнення, а не з дати винесення судом відповідного рішення.
При цьому рішення суду вважається виконаним лише після видання відповідного наказу, в якому обов’язково повинні міститься пункти:
1) про скасування наказу про звільнення;
2) про поновлення працівника на посаді, яку він займав до звільнення;
3) про виплату працівнику середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Окрім цього, роботодавець повинен внести запис до трудової книжки, яким запис про звільнення визнається недійсним і зробити запис про поновлення на попередній роботі. Або ж, на прохання особи, їй може бути видано дублікат трудової книжки без внесення до неї запису про звільнення.
Важливий момент: час оплаченого вимушеного прогулу зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
У разі затримки з виконанням рішення суд може винести ухвалу про виплату середнього заробітку за час затримки, виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, які передували звільненню.
Ще одна важлива деталь: хочу застерегти роботодавців від спроб ігнорувати судове рішення. У такому разі їм загрожує штраф та попередження про кримінальну відповідальність.
І. Ткаченко,
власкор газети «Міграція»
related_news:
01.12.2021
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
01.12.2021
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
...
17.06.2021
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: