Збереження статусу неприбутковості громадських формувань – важлива ум...
main
Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса)
Збереження статусу неприбутковості громадських формувань – важлива умова належного функціонування громадянського суспільства
01.03.2017
Збереження статусу неприбутковості громадських формувань – важлива умова належного функціонування громадянського суспільства

Нині громадські формування є активним учасником та важливим елементом громадянського суспільства як системи добровільних громадських формувань, засобів формування суспільної думки, тиску на політичну сферу, які створюють можливості для реалізації членами суспільства своїх прав та інтересів. Громадські формування є особливими видами юридичних осіб, які забезпечують: надання якісних та економічно ефективних соціальних послуг, у тому числі таких, які не можуть забезпечити ані держава, ані комерційні організації (переважно шляхом вироблення інноваційних підходів до забезпечення таких послуг); організацію громадян для самостійного задоволення їх прав та інтересів без додаткових фінансових або адміністративних витрат з боку держави; поширення благодійництва та надання адресної і оперативної допомоги; здійснення громадського контролю за владою та боротьби з корупцією.
Законодавцем в пункті 3 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» зазначається, що громадськими формуваннями є політичні партії, структурні утворення політичних партій, громадські об’єднання, місцеві осередки громадського об’єднання із статусом юридичної особи, професійні спілки, їх об’єднання, організації профспілки, передбачені статутом профспілки та їх об’єднання, творчі спілки, місцеві осередки творчих спілок, постійно діючі третейські суди, організації роботодавців, їх об’єднання, відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, представництва, філії іноземних благодійних організацій.
Однією з найважливіших ознак, що відрізняють громадські формування від решти юридичних осіб приватного права є так званий «статус неприбутковості». Протягом останніх років відбулися зміни в чинному законодавстві, які регламентують порядок отримання та збереження за громадськими організаціями «статусу неприбутковості».
1 січня 2015 року вступили в дію зміни в Податковому кодексі України (далі – ПКУ), які також стосуються всіх неприбуткових організацій, якими і є громадські формування.
У відповідності до внесених змін, 1 січня 2015 року з ПКУ було вилучено статтю 157, яка регламентувала порядок оподаткування неприбуткових установ та організацій. Ця стаття застосовувалась до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами діючого законодавства та внесених контролюючими органами до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Починаючи з 1 січня 2015 року, до статті 133 додано певні пункти, в яких вказано, хто саме не є платником податку на прибуток. У відповідності до п. 133.4 не є платниками податку на прибуток неприбуткові підприємства, установи та організації, які виконують вимоги, що встановлені цим пунктом.
16 липня 2016 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру» від 13 липня 2016 року № 440, згідно з якою усі неприбуткові установи та організації повинні були переглянути свої статути, внести і зареєструвати зміни, щоб статут відповідав оновленому Податковому кодексу України до 1 січня 2017 року. Через велику кількість громадських організацій, які своєчасно не звернулися до органів юстиції для реєстрації внесення відповідних змін до установчих документів, унеможливлюється вчасне виконання ними норм постанови. Враховуючи це, Уряд на півроку відтермінував перереєстрацію громадських організацій з неприбутковим статусом.
21 грудня 2016 року Верховна Рада ухвалила проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України № 5368 від 7 листопада 2016 року, який, зокрема, передбачає продовження строку формування нового Реєстру неприбуткових установ та організацій до 1 липня 2017 року.
Тому до 1 липня 2017 року, у разі потреби, громадським формуванням необхідно доповнити установчі документи наступними відомостями:
- заборона розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб;
- передача активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення);
- доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Представникам громадськості при підготовці установчих документів для підтвердження статусу «неприбутковості» необхідно звернути увагу, що установчі документи необхідно також привести у відповідність до норм спеціального законодавства, що регулює діяльність того чи іншого виду громадського формування.
Крім цього, Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності», який набрав чинності 2 листопада 2016 року, за яким скасовано адміністративний збір за зміни до відомостей про юридичну особу, фізичну особу-підприємця та громадське формування, що не має статусу юридичної особи, у тому числі змін до установчих документів, пов’язаних з приведенням їх у відповідність із законами України у строк, визначений цими законами.
Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 ПКУ, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність до норм ПКУ та у цей термін подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність до норм пункту 133.4 статті 133 ПКУ, після 1 липня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Для отримання консультацій та подачі документів можна звертатися до центрів з надання безкоштовної вторинної правової допомоги (Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Другий одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Третій одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Роздільнянський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Котовський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Ізмаїльський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги), до центрів з надання адміністративних послуг при районних державних адміністраціях, до Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області за адресою: вулиця Старицького, 10 А, м. Одеса.
Також актуальну інформацію по громадським формуванням можна отримати на веб-сайті Головного територіального управління юстиції в Одеській області – http://just.odessa.gov.ua/ та за телефонами – 705-58-20, 705-58-25.
А. Й. Іванський
related_news:
01.12.2021
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
01.12.2021
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
...
17.06.2021
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: