Найбільш актуальні питання щодо діяльності органів юстиції
Найбільш актуальні питання щодо діяльності органів юстиції

Питання: до якої нотаріальної контори звернутися спадкоємцю за видачею свідоцтва про право на спадщину, якщо спадкова справа відкрита на території АТО.
Відповідь: Порядок видачі свідоцтва про право на спадщину регулюється статтями Цивільного кодексу України, Закону України «Про нотаріат», а також Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 року (далі - Порядок).
Відповідно до пп. 2.1. п. 2 глави 10 розділу II Порядку, спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини на підставі поданої першої заяви про прийняття спадщини. Номер спадковій справі присвоюється один раз.
Згідно з пп. 4.12. п. 4 глави 10 розділу II Порядку, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності в спадковій справі всіх необхідних документів. Згідно з навединими нормами чинного законодавства, спадкова справа заводиться нотаріусом за місцем відкриття спадщини один раз. Видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється нотаріусом тільки за місцем відкриття спадщини.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Згідно з Наказом Міністерства юстиції України від 17.06.2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», п. 2 цього наказу встановлено, що нотаріальні дії та державна реєстрація речових прав та їх обтяжень на нерухоме майно, яке розміщене на території Луганської та Донецької областей, здійснюють державні реєстратори прав на нерухоме майно та приватні і державні нотаріуси інших районів Луганської та Донецької областей поза населеними пунктами і районами визначеними цим наказом згідно з законодавством України.
Питання: яким чином будуть передаватися спадкові справи з тимчасово окупованої території Автономної республіки Крим.
Відповідь: відповідно до пп. 2.4 п. 2 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок), у разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документу) та роз’яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи.
Можливість заведення кількох спадкових справ щодо одного спадкодавця станом на теперішній час не передбачено чинним законодавством.
Наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2014 № 1087/5 «Про припинення приватної нотаріальної діяльності» зобов’язано осіб, які здійснювали приватну нотаріальну діяльність на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя і призначені на посаду нотаріуса Російської Федерації, протягом одного місяця передати до Державного нотаріального архіву Херсонської області всі документи нотаріального діловодства та архіву приватного нотаріуса.
Вимоги вказаного наказу Міністерства юстиції України не поширюються на державні нотаріальні контори, що функціонували на тимчасово окупованій території.
У зв’язку з чим, оформлення спадкових прав у випадку наявності заведеної спадкової справи на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя у порядку, встановленому п.п. 16.4 - 16.7 Правил ведення нотаріального діловодства, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 22.12.2010 №3253/5, тимчасово обмежено.
Відповідно до пп. 4.10 п. 4 глави 10 розділу II Порядку видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, ніяким строком не обмежена.
Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ч. З ст. 1296 Цивільного кодексу України). Таким чином, у випадку заведення спадкової справи на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя громадяни такою мають право звернутися до суду для визнання права власності в порядку спадкування.
Питання: чи можлива видача нотаріусом дублікату довіреності повіреній особі.
Відповідь: по видачу дубліката довіреності може звернутися виключно довіритель, оскільки представник не є особою, щодо якої вчинялася нотаріальна дія, адже за довіреністю він діє від імені та в інтересах довірителя (згідно зі ст. 239 Цивільного кодексу України правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов’язки особи, яку він представляє). У випадку звернення до нотаріуса особи- представника по видачу дубліката нотаріус не може перевірити, чи існує ще юридична особа, що видала довіреність, чи жива особа, яка видаладовіреність, чи не оголошена вона померлою, а також не може встановити її дієздатність. Нотаріус при видачі дубліката втраченої довіреності перевіряє дійсність цієї довіреності за даними Єдиного реєстру довіреностей.
Враховуючи вищевикладене необхідно наголосити, що у разі втрати довіреності, її дублікат може бути виданий нотаріусом тільки довірителю, так як при його видачі нотаріус з’ясовує відсутність підстав припинення представництва за довіреністю, передбачених статтею 248 Цивільного кодексу України, які можуть бути перевірені у разі видачі дубліката виключно довірителю.
Крім того, відповідно до п. 2.1 Глави 4 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України юридичні дії, які має вчинити представник (повірений), повинні бути чітко визначені у довіреності. Тому, дублікат довіреності може бути виданий нотаріусом лише в тому випадку, коли довіреністю передбачено отримання представником (повіреним) дублікату довіреності.
related_news:
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
...
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: