Відповідальність громадян за подання звернень протиправного характеру ...
main
Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м.Одеса)
Відповідальність громадян за подання звернень протиправного характеру згідно із Законом України «Про звернення громадян»
22.12.2017
Відповідальність громадян за подання звернень протиправного характеру згідно із Законом України «Про звернення громадян»

Юридична відповідальність – різновид соціальної відповідальності, це закріплений у законодавстві і забезпечуваний державою юридичний обов'язок правопорушника пізнати примусового позбавлення певних цінностей, що йому належать.
Юридичну відповідальність за порушення законодавства про звернення громадян можна поділити на:
1)Юридичну відповідальність посадових осіб.
2)Юридичну відповідальність громадян.
Статтею 24 Закону України «Про звернення громадян» передбачена юридична відповідальність посадових осіб за порушення законодавства про звернення громадян.
Тобто особи, винні у порушенні цього Закону, несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, передбачену законодавством України.
Згідно з ст. 212-3 КУпАП незаконна відмова у прийнятті та розгляді звернення, інше порушення Закону України «Про звернення громадян» - тягнуть за собою накладення штрафу на посадових осіб від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі задоволення скарги орган або посадова особа, які прийняли неправомірне рішення щодо звернення громадянина, відшкодовують йому завдані матеріальні збитки, пов'язані з поданням і розглядом скарги, обґрунтовані витрати, понесені у зв'язку з виїздом для розгляду скарги на вимогу відповідного органу, і втрачений за цей час заробіток. Спори про стягнення витрат розглядаються в судовому порядку. Відповідно до ст. 25 Закону України «Про звернення громадян» громадянину на його вимогу і в порядку, встановленому чинним законодавством, можуть бути відшкодовані моральні збитки, завдані неправомірними діями або рішеннями органу чи посадової особи при розгляді скарги. Розмір відшкодування моральних (немайнових) збитків у грошовому виразі визначається судом.
Статтею 26 Закону України «Про звернення громадян», передбачено відповідальність громадян за подання звернень протиправного характеру. Подання громадянином звернення, яке містить наклеп і образи, дискредитацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та їхніх посадових осіб, керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій, тягне за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством.
Заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших суспільно небезпечних діянь, які містять склад злочину, є підставою для притягнення до кримінальної відповідальності. Така відповідальність передбачена Особливою частиною КК України, а саме розділ І «Злочини проти основ національної безпеки України», розділ ІІІ «Злочини проти волі, честі та гідності особи», а також іншими розділами КК. До відповідальності громадянина за подання звернення, яке містить наклеп і образи, дискредитацію органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об'єднань громадян та їхніх посадових осіб, керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, заклики до розпалювання національної, расової, релігійної ворожнечі та інших дій суб'єкта подання можна притягнути лише за рішенням суду.
Статтею 27 вказаного Закону, також передбачено відшкодування витрат по перевірці звернень, які містять завідомо неправдиві відомості. Отже, витрати, зроблені органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією незалежно від форм власності, об'єднанням громадян, засобами масової інформації у зв'язку з перевіркою звернень, які містять завідомо неправдиві відомості, можуть бути стягнуті з громадянина за рішенням суду.
До витрат, зроблених органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією незалежно від форм власності, об'єднанням громадян, засобами масової інформації у зв'язку з перевіркою звернень відносяться:
- час, затрачений на розгляд звернення;
- телефонні дзвінки;
- відрядження;
- витрати на експертні висновки;
- витрати на юридичне забезпечення;
- тощо.
Рішення про відшкодування витрат, зроблених органом, який розглядав звернення, що містить завідомо неправдиві відомості, може бути прийнято тільки судом.
Інформує відділ організаційної роботи, документування та контролю
Головного територіального управління юстиції в Одеській області
related_news:
01.12.2021
01 липня набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосп...
01.12.2021
Нагадуємо, якщо Ваша посада належить до категорії «Б», Ви зобов’язані подавати повідомлення про суттєві зміни у майновому стані.
...
17.06.2021
На початку місяця у приміщенні Національного університету «Одеська юридична академія» за ініціативою Південного міжрегіонального управлі...
comments:
no_commentsadd_comment: