Міграційна служба Буковини в умовах безвізу: новації та здобутки
main
Управління ДМС у Чернівецькій області
Міграційна служба Буковини в умовах безвізу: новації та здобутки
31.08.2017
Міграційна служба Буковини в умовах безвізу: новації та здобутки
Окремі території Чернівецької області в різні часи входили до різних державних утворень – Древньоруської держави, Галицького та Галицько-Волинського князівств, Шипинецької землі, Угорщини, Османської імперії, Молдавського князівства, Австро-Угорщини, Румунії та Радянського Союзу. Багате історичне минуле зумовило поліетнічний склад сучасної Чернівецької області, яка досі залишається взірцем добросусідського співіснування різних етносів. Тут упродовж століть мирно уживаються українці, румуни, молдовани, поляки, білоруси, євреї, росіяни та інші народи.
Буковина багата на унікальні історичні пам’ятки, що підтверджують її неофіційну назву «ковчег під прапорами толерантності». Найвизначніші серед них – колишня резиденція митрополитів Буковини та Далмації, де зараз міститься ЧНУ ім. Ю. Федьковича, уславлена Хотинська фортеця та всесвітній центр старообрядництва, розташований у с. Біла Криниця Глибоцького району.
Важливим чинником впливу на міграційні процеси в краї є наявність спільного кордону з ЄС (Румунія) та Республікою Молдова. Історія еміграції буковинців, як на схід, так і на захід, налічує вже кілька віків: у XVIII-XIX ст. у пошуках кращої долі мешканці області прямували до країн Східної Європи та Російської імперії, а наприкінці XIX ст. розпочалася масштабна трансатлантична еміграція до Канади, Сполучених Штатів та Південної Америки. У 80-90 роки ХХ ст. з області масово виїжджали до Ізраїлю євреї. Чергової хвилі еміграції Буковина зазнала на стику тисячоліть – економічний спад в Україні після розвалу Радянського Союзу спонукав багатьох працьовитих краян, причому переважно жінок, до непростого рішення про тимчасову розлуку із родинами та виїзд на заробітки до Європи.
***
Із впровадженням безвізового режиму з країнами Євросоюзу в області стрімко зросла кількість бажаючих оформити паспорт громадянина України для виїзду за кордон, який містить безконтактний електронний носій. Показово, що у 2015-2016 роках із загальної кількості оформлених закордонних паспортів частка т. зв. біометричних документів не перевищувала 25%. Впродовж 2015-2016 років власниками «біометрії» стали майже 34 тис. буковинців, а загалом за цей період було оформлено 143 тис. закордонних паспортів – 71,6 тис. у 2016-му та 71,4 тис. у 2016 році. А лише за неповних 8 місяців поточного року працівниками ДМС було прийнято замовлень на оформлення 77 тис. закордонних паспортів, що на 27,5 тис. перевищує аналогічний показник минулого року.
Попри ажіотажний попит на закордонні паспорти, всі підрозділи міграційної служби області у пік сезону літніх відпусток, що збігся з впровадженням безвізу, гідно справлялися з аномально високим навантаженням. Цьому сприяв і той факт, що міграційна служба Чернівецької області однією з перших у країні повністю забезпечила обладнанням з оформлення та видачі ЗП всі територіальні підрозділи. Так, у лютому цього року у Герцаївському та Путильському РС, за сприяння ДМС України та органів місцевого самоврядування, було відкрито 2 робочі станції, що дозволило мешканцям суттєво економити час та кошти при оформленні закордонного паспорта й позбавило необхідності добиратися до сусідніх районів. Загалом в області встановлено 22 робочих станції, з них 5 – у Чернівецькому МВ та 4 – в Управлінні ДМС у Чернівецькій області.
Слід відзначити, що керівництво УДМС у Чернівецькій області визначило за мету створення максимально комфортних умов для відвідувачів у територіальних підрозділах. Внаслідок системної співпраці з місцевою владою та за сприяння ДМС України протягом останніх чотирьох років було відремонтовано 13 з 14 територіальних підрозділів, придбано сучасні офісні меблі та обладнання. Додаткові робочі станції з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон були встановлені у Вижницькому, Глибоцькому, Кіцманському, Кельменецькому та Сокирянському РС.
У серпні поточного року Управління ДМС у Чернівецькій області було підключено до онлайн-сервісу «Електронна черга», що значно спростило роботу міграційників, полегшило громадянам доступ до отримання послуги, зробило її більш прозорою та допомогло уникнути численних спекуляцій. В планах фахівців ДМС України також – підключення до роботи сервісу всіх територіальних підрозділів обласного Управління ДМС.
Із впровадженням паспорта громадянина України у вигляді ID-картки все більше буковинців можуть відчути переваги цього сучасного документа. У 2016 році щасливими власниками пластикового паспорта стало понад 10 тис. краян, а за неповних 8 місяців поточного року – вже 20,5 тис. Працівники міграційної служби області проводять постійну роз’яснювальну роботу з освітянами краю та школярами, в рамках якої переконують у необхідності своєчасного оформлення першого паспорта громадянина України по досягненні 14 років. Найбільше таких зустрічей було проведено у квітні-травні цього року напередодні ЗНО.
***
У Чернівецькій області зареєстровано та постійно проживає 4449 іноземців та осіб без громадянства, які отримали дозвіл на імміграцію та документовані посвідкою на постійне проживання в Україні. Серед них – переважна більшість громадян РФ (майже 50%) та Республіки Молдова (26%), які отримали дозволи за територіальним походженням (по народженню) та у зв’язку з возз’єднанням сім’ї. Левова частка тих, хто документовані посвідкою на тимчасове проживання в Україні навчаються у чернівецьких вишах (75%) або мають на території області рідних (18%).
Прикордонна Буковина не часто використовується іноземцями як транзитна територія. Здебільшого тут фіксують порушення термінів перебування, проживання не за місцем реєстрації або торгівлю без відповідних дозвільних документів. У рамках протидії нелегальній міграції буковинські міграційники тісно співпрацюють з представниками ГУ НПУ, УСБУ у Чернівецькій області та Чернівецького прикордонного загону. Протягом року ними спільно було здійснено понад 300 перевірок місць ймовірного перебування іноземців. Виявлено 390 випадків порушення міграційного законодавства. До адміністративної відповідальності за ст. 203 КУпАП притягнуто 278 осіб, щодо 113 громадян України застосовано штрафні санкції за ст.ст. 204, 205 та 206 КУпАП. Прийнято рішення про примусове повернення відносно 133 іноземних громадян, про примусове видворення стосовно 7 осіб, заборонено в’їзд в Україну 30 іноземцям, скорочено термін перебування для 10.
Протягом 8 місяців поточного року міграційники Буковини перерахували до місцевих бюджетів за надані громадянам адміністративні послуги за всіма напрямками діяльності понад 28 мільйонів гривень. Проте не лише професійними здобутками живе злагоджений колектив буковинських міграційників, який сьогодні налічує понад 120 осіб.
Так, команда ДМС у Чернівецькій області виборювала призові місця у турнірах на кубок міністра МВС України з футзалу та волейболу, призером та переможцем ставала також дитяча команда міграційної служби області у міжвідомчих змаганнях з міні-футболу.
Давня дружба пов’язує працівників ДМС області з колективом Чернівецького навчально-реабілітаційного центру № 1 для дітей з вадами слуху. Свято першого та останнього дзвоника, а також День святого Миколая кожного року не минає без вітань та подарунків для вихованців закладу.
Окрема сторінка в історії Управління – підтримка вояків АТО. Один з них – Леонід Петихачний – планував працювати юристом в міграційній службі області, однак у серпні 2014 року загинув в Іловайському котлі.
На початку року начальник Управління Віталій Вербицький доправив до місця розташування 80-ї окремої аеромобільної бригади ЗСУ матеріальну допомогу, зібрану працівниками УДМС області. Невдовзі до буковинців, які боронять рідну землю від ворога, було доставлено ще один гуманітарний вантаж, який містив обігрівальне обладнання та теплий одяг для бійців. Нині прапор міграційної служби Буковини з особистими підписами вояків підрозділу зустрічає кожного відвідувача в Управлінні ДМС та слугує оберегом для всього колективу. Тож допоки хлопці на сході захищають змогу мирно жити й працювати, міграційники Буковини й далі робитимуть все можливе задля підвищення ефективності роботи служби та покращення сервісу для отримувачів адміністративних послуг.
УДМС України
в Чернівецькій області
news_gallery_bcrumbs:
related_news:
25.04.2025
П’ятьох громадян Молдови, які порушили передбачені законом терміни перебування на території України, виявили працівники Чернівецького, За...
12.04.2025
Громадянина Італії та двох громадян рф, які проживали в Україні за недійсними документами та без дозвільних документів, виявили працівник...
11.03.2025
Для учасників коаліції «BUKOVYNA-1325» березень – традиційно час підбиття підсумків проведеної за минулий рік роботи та планування майбут...
comments:
no_commentsadd_comment: