Міграційна ситуація в Івано-Франківській області: стан, проблеми і шля...
main
Управління ДМС в Івано-Франківській області
Міграційна ситуація в Івано-Франківській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення
28.05.2015
Міграційна ситуація в Івано-Франківській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення

5-6 тисячоліть тому на північ від Галича, за Дністром, жили загадкові трипільці, які будували величезні житла. Досліджено, що кераміка трипільська так само мальована, як і теперішня гуцульська. Прикарпатська земля згадується у давньоруських писемних пам'ятках як осідок східних слов'ян. Місто Галич колись було столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави. Високого розвитку Галичина досягла за князювання Ростиславовичів і Романовичів. Галицько-Волинське князівство, особливо за часів короля Данила, розширило свої володіння і на той період перетворилося в одну з найпотужніших держав Європи, що зуміла припинити експансію татар на захід.
Розташування в центрі Європи, активне міжнародне співробітництво, сучасна транспортна інфраструктура, розвинені енергетична і лісопереробна галузі у поєднанні з працьовитістю населення сприяють розвитку підприємництва і бізнесу. На Прикарпатті сприятливий інвестиційний клімат. Іноземні держави виявляють значне зацікавлення економічним, культурним та туристично-рекреаційним потенціалом цього краю. Завдяки мальовничим ландшафтам і етнографічній розмаїтості Івано-Франківщина має сформований імідж одного з найпопулярніших туристичних регіонів України.
Через територію області проходять важливі транспортні шляхи із Угорщини, Болгарії, Румунії на північ – до Польщі, країн Балтії, Росії. Івано-Франківська область межує із Закарпатською, Львівською, Тернопільською та Чернівецькою областями України. На крайньому півдні має державний кордон протяжністю 50 км з Марамуреським повітом Республіки Румунія.
Площа області порівняно з іншими регіонами країни є однією з найменших і становить 13,9 тис. км? ( 2,4% площі території України ). До прикладу, найбільша за територією область України — Одеська (33,3 тис. км?) більша за Івано-Франківську майже у 2,4 рази. Натомість територія Прикарпаття характеризується значною щільністю населення — 100 осіб на квадратний кілометр (в середньому по Україні — 80 осіб на км?). Щоправда, в окремих районах вона суттєво відрізняється між собою — від 113 осіб на 1 км? у Тисменицькому районі до 24 осіб на 1 км? у гірському Верховинському районі.
На території Івано-Франківської області на сьогодні проживають 1381,9 тисячі громадян, у тому числі, міське населення становить 600793 осіб, сільське — 781142. Населення характеризується однорідністю за національним складом, адже 97,52 відсотка громадян - українці.
За адміністративно-територіальним устроєм в Івано-Франківській області є 14 районів, 5 міст обласного значення, 10 міст районного значення, 24 селищ міського типу, 765 сіл.
У складі Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області працюють 16 територіальних підрозділів, тобто ця служба присутня і реалізує державну міграційну політику, спрямовану на забезпечення ефективного управління міграційними процесами, у кожному райцентрі Прикарпаття.
Незважаючи на те, що Прикарпаття – один з найменших регіонів України за територією і кількістю населення, ритм діяльності територіального управління міграційної служби доволі напружений. Доречно зауважити, що Івано-Франківщина вже традиційно входить до п’ятірки областей, населення яких найчастіше звертається до міграційної служби з метою оформлення паспорта та інших документів для виїзду за кордон. На сьогодні кожен третій мешканець краю має закордонний паспорт, а відтак можливість виїжджати в інші країни на роботу, відпочинок, з туристичною метою, для здійснення підприємницької діяльності тощо.
Упродовж минулого року підрозділами УДМС в Івано-Франківській області було оформлено та видано майже 80 тисяч паспортів громадянина України для виїзду за кордон. Не менш відповідальної та організованої роботи колективу вимагає й сьогодення. Відповідно до умов лібералізації візового режиму ЄС для України та на виконання визначених Колегією ДМС України пріоритетних напрямків діяльності міграційна служба області з початку року розпочала оформлення та видачу закордонних паспортів з безконтактним електронним носієм інформації. В Управлінні були виконані підготовчі роботи щодо створення мережі робочих станцій і телекомунікаційного забезпечення, навчання персоналу.
З 12 січня оформлення закордонних паспортів нового зразка було розпочато в УДМС в області, а з лютого ці ж послуги надаються у ще шести районах області : Надвірній, Тисмениці, Косові, Богородчанах, Калуші та Коломиї. За 4 місяці поточного року підрозділами міграційної служби області оформлено майже 30 тисяч документів як з безконтактним електронним носієм біометричної інформації, а також таких, що не містять чіпів. Керівництво УДМС в області здійснює заходи, які спрямовані на те, щоб у найближчій перспективі забезпечити обладнанням для оформлення біометричних паспортів усі районні підрозділи міграційної служби Прикарпаття.
Як відомо, відповідно до змін, унесених до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин, у цьому році державне мито і плата за надання адміністративних послуг направляються до складу доходів загального фонду місцевих бюджетів. Зважаючи на ажіотаж людей довкола виготовлення нових закордонних паспортів, міграційна служба області непогано і стабільно поповнює місцеві бюджети. Для порівняння: якщо за весь минулий рік міграційна служба Івано-Франківської області спрямувала у державний бюджет 35 мільйонів держмита, то за 4 місяці поточного року у місцеві бюджети краю вже надійшло 7 мільйонів 649 тисяч гривень держмита, а загалом за всі надані адміністративні послуги – 12 мільйонів 175 тисяч гривень. Це суттєва фінансова підтримка для області.
Управлінням ДМС налагоджено співпрацю територіальних підрозділів з Центрами надання адміністративних послуг у всіх районах та містах області з метою забезпечення виконання законодавства про свободу пересування та вільний вибір місця проживання громадян. Завдяки співпраці з районними державними адміністраціями та міськими радами узгоджено кількість та порядок надання адміністративних послуг.
З початку року на території області зареєстровано за місцем проживання 12726 осіб, знято з реєстраційного обліку – 6090 громадян. Громадянам видано 10406 паспортів громадянина України, вклеєно 7531 фотокартку до паспорта громадянина України у зв’язку з досягненням ними 25-45-річного віку.
На міграційну службу покладені завдання контролю за дотриманням законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні. У даний час на території області постійно проживають 4160 іноземців. Крім того, Прикарпаття стало місцем притулку для одного іноземця, якому надано статус біженця, і для п’ятьох іноземних громадян, що потребують додаткового захисту в Україні.
У цьому році УДМС в області оформлено та видано дозволів на імміграцію в Україну 95 громадянам інших держав, 185 іноземним громадянам видано посвідки на постійне проживання в Україні, а 145-ти - посвідки на тимчасове проживання в Україні. Левову частку дозволів на тимчасове перебування в Україні видано іноземним громадянам, які є студентами вищих навчальних закладів в Івано-Франківську. На сьогодні у трьох вишах обласного центру навчаються майже 2300 студентів-іноземців.
Стосовно студентів-іноземців, то з початку навчального періоду в Івано-Франківську область з донецьких і луганських вузів переїхали для продовження навчання близько 1300 осіб. За клопотанням навчальних закладів здійснюється відповідна робота щодо оформлення та видачі цим студентам посвідок на тимчасове проживання в Україні у зв’язку з навчанням.
У зв’язку із ситуацією, яка склалася в Україні через військову агресію на сході держави, Управлінням спільно з територіальними органами внутрішніх справ та Служби безпеки України здійснюються посилені заходи з протидії нелегальній міграції, а у березні поточного року була проведена цільова операція під умовною назвою «Мігрант». За період її проведення в області було виявлено 21 нелегального мігранта. Щодо шістьох іноземців прийнято рішення про заборону їм в’їзду до України. Одному громадянинові іншої держави запропоновано добровільно повернутися до своєї країни, а 20 виявленим нелегальним мігрантам довелося у примусовому порядку виїхати до країни походження.
Управлінням міграційної служби Івано-Франківщини налагоджено постійний зв'язок з робочою групою Регіонального штабу з питань соціального забезпечення осіб, переміщених з окупованої території Криму та районів проведення антитерористичної операції. Через працівників УДМС в області, які щодня залучаються до діяльності робочої групи, надходить уся інформація про зареєстрованих переміщених осіб, їх потреби у консультативній допомозі, вирішенні питань та отриманні адміністративних послуг, що надаються підрозділами міграційної служби.
Станом на середину травня на території Прикарпаття офіційно зареєструвалися понад 3300 внутрішньо переміщених осіб з Криму, Донецької та Луганської областей, хоча насправді цю кількість варто подвоїти, адже не всі громадяни виявляють бажання реєструватися.
Відторік і з початку цього року працівники міграційної служби області надали внутрішньо переміщеним громадянам понад 2600 адміністративних послуг, в тому числі, оформили 115 паспортів громадянина України (46 – у зв’язку з втратою), майже півтисячі закордонних паспортів, 40 проїзних документів дитини, вклеїли 93 фотокартки у паспорти громадян цієї категорії у зв”язку з досягненням віку 25 чи 45 років. В оперативному режимі та у повному обсязі виконуються інші запити вимушених переселенців.
На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 79 «Деякі питання оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції» співробітники міграційної служби щодня здійснюють реєстрацію фактичного перебування тимчасово переміщених осіб. На сьогодні в територіальних підрозділах міграційної служби Івано-Франківської області таку реєстрацію отримали
1360 громадян з числа внутрішньо переміщених осіб з території Донбасу і Кримського півострова.
УДМС України в Івано-Франківській області у своїй діяльності тісно співпрацює з обласною держадміністрацією, районними органами влади та місцевого самоврядування, досягнуто ділової взаємодії з управлінням внутрішніх справ, іншими правоохоронними та державними органами, засобами масової інформації та громадськими організаціями. Керівний склад Управління, зокрема, бере участь у публічних заходах регіонального рівня, засіданнях “круглих столів”, семінарах, в ході яких населенню роз’яснюються положення і нововведення у міграційному законодавстві України, функції і повноваження підрозділів міграційної служби у наданні адміністративних послуг громадянам.
Постійне висвітлення у засобах масової інформації питань, пов’язаних з діяльністю підрозділів міграційної служби, сприяє прозорості і відкритості Управління для населення. В УДМС в області та територіальних підрозділах ретельно виконуються вимоги законодавства України щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права громадян на звернення до органів державної влади. До прикладу, з початку цього року до УДМС в області надійшло 89 звернень і запитів від громадян. У кожному разі забезпечено їх кваліфікований, об’єктивний і своєчасний розгляд. Крім того, 915 громадян скористалися своїм правом звернутися зі своїми питаннями чи проблемою, вирішення яких у компетенції міграційної служби, до керівництва УДМС під час проведення особистого прийому громадян.
Колектив Управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області свідомий того, що імідж служби та авторитет її працівників серед громадськості можна здобути лише професійним виконанням завдань у наданні населенню якісних адміністративних послуг, небайдужим ставленням до запитів громадян, чітким дотриманням законодавства і посадових інструкцій в реалізації державної міграційної політики.
Василь Гультайчук, головний спеціаліст
із зв’язків з громадськістю та ЗМІ УДМС України
в Івано-Франківській області
із зв’язків з громадськістю та ЗМІ УДМС України
в Івано-Франківській області
related_news:
26.02.2025
Коли готувався цей матеріал, розпочинався другий день четвертого року широкомасштабного вторгнення московитів в Україну. Щойно оголосили ...
24.11.2024
На території Івано-Франківської області тривають цільові профілактичні заходи під умовною назвою «Мігрант». У полі зору працівників мігра...
11.11.2024
Ми частіше робимо це, ніж розповідаємо про це. Працівники міграційної служби Івано-Франківської області від початку війни стали постійним...
comments:
no_commentsadd_comment: