УДМС Рівненщини розташоване у старовинній будівлі на вулиці з промовис...
УДМС Рівненщини розташоване у старовинній будівлі на вулиці з промовистою назвою - 16 Липня

16 липня 1990 року проголошено державний суверенітет України. Цього дня Верховна Рада Української PCP прийняла відповідний документ - Декларацію про державний суверенітет України.
У Рівному, прямісінько у центрі міста, знаходиться вуличка названа на честь цієї визначної події - 16 Липня. Тут , у будівлі, котрій понад 100 років, розташоване Управління ДМС України в Рівненській області.
Добротний двоповерховий особняк, що на вулиці 16 Липня, 6, безперечно, є прикрасою всієї вулиці. А уявіть собі, наскільки гоноровим був цей будинок у самісінькому центрі Рівного в 1912 році… Сюди, на вулицю Директорську, в новобудову, що пахла ще свіжими фарбою і вапном, вселився нотаріус Петро Міцкевич.
Через десять років потому будинок вподобав лікар Олександр Виноградов. Тут він жив і мав приватну практику. Під час останнього ремонту робітники навіть знайшли на горищі металеву вивіску з його ім'ям і передали її до краєзнавчого музею.
У 1926 р. будинок, тепер уже на вулиці Галлера, 6, придбав інший лікар - Роман Могильницький. Довоєнне покоління городян його ще пам'ятає. Український громадський діяч, він працював лікарем у Рівненській українській приватній гімназії і народній українській школі ім. Івана Мазепи.
Автор спогадів про Рівненську українську гімназію Михайло Гуцуляк писав про нього: «Доктор Роман Могильницький з Галичини... опікувався гімназією дуже щиро. Під кінець існування Польщі йому загрожувало виселення, бо для Польщі кожний українець... був сіллю в очах».
Могильницького в радянський час заарештували. Його будинок був націоналізований. Перед війною в будинку діяли різні партійні установи: спочатку міський комітет КП(б)У, згодом міський комітет комсомолу. А за німецької окупації тут розміщувався гебітскомісаріат Рівного (так називався окупаційний виконком), який очолював доктор Беєр.
Після війни в особняку на вулиці, яка отримала назву Комуністична, знову прописалися комсомольські ватажки: спочатку тут був обком, а потім міськком комсомолу. Серед наших земляків старшого і середнього поколінь чимало тих, хто отримав тут комсомольські квитки. А тепер, уже понад двадцять років, у будинку під номером 6 на вулиці 16 Липня видають закордонні паспорти, вирішують імміграційні та еміграційні питання.
У будівлю вселилася міграційно-реєстраційна служба, як її досі називають за усталеною звичкою - «ОВІР». Після капітального ремонту старовинний будинок знову засяяв колишньою красою. Наші предки будували на віки: майже в первозданному вигляді збереглися й лаконічний фасад із невеличким балконом, й інтер'єри з високими стелями, прикрашеними гіпсовою ліпниною. Нині ця будівля підтримується у належному вигляді Управлінням ДМС Рівненщини.
Ми ходимо вулицею щодня, розуміючи, що суверенітет – це унікальне право на самовизначення, на право оберігати свої кордони та власні закони. А іще - на право говорити своєю мовою. Адже, символічно, сьогодні набрав чинності Закон України від 25 квітня 2019 року № 2704-VIII «Про забезпечення функціонування української мови як державної».
Управління ДМС України в Рівненській області
related_news:
До одного із відділів УДМС у Рівненській області звернувся військовослужбовець Олександр Володимирович із заявою про оформлення паспорта ...
Нещодавно до Вараського відділу звернувся військовослужбовець для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Документ ...
На Рівненщині активно проводиться інформаційно-роз’яснювальна кампанія, присвячена порядку оформлення першого паспорта громадянина Україн...
comments:
no_commentsadd_comment: