Надання соціальних послуг у сфері зайнятості
29.07.2017
Надання соціальних послуг у сфері зайнятості

Сьогодні ситуація на ринку праці є досить нестабільною і перспектива втратити роботу лякає багатьох українців незалежно від їх віку та професії. Як здобути впевненість в майбутньому?
Директор Одеського обласного центру зайнятості Сергій Гаценко впевнений, що в цьому може суттєво допомогти Державна служба зайнятості.
– Шановний Сергію Володимировичу, яких показників у своїй роботі досяг Одеський обласний центр зайнятості?
За 26 років існування Державної служби зайнятості її послугами скористались майже 1,2 млн мешканців Одеської області. Крім того, фахівці Центрів зайнятості надали маже 1,4 млн консультацій. Усе це свідчить про те, наскільки важлива для населення інформація та соціальні послуги, які надає служба.
У перші роки роботи служби зайнятості рівень офіційно зареєстрованого безробіття в області залишався майже стабільним. При наявності достатньої кількості вакансій і можливості перенавчання, безпосередньо в процесі працевлаштування, вимушене безробіття мало короткочасний характер.
За 26 років центри зайнятості Одеської області сприяли працевлаштуванню майже 556,6 тис. громадян, в т. ч. 15,2 тис. безробітних, для яких не було підходящої роботи, отримали одноразово допомогу по безробіттю і започаткували власну справу. Із загальної кількості працевлаштованих громадян 12,2 тис. осіб одержали робочі місця, створені за рахунок надання дотацій роботодавцям. Починаючи з 2013 року, майже 1,3 тис. осіб працевлаштовано на нові робочі місця із здійсненням компенсації витрат роботодавцю у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
120 тис. безробітних опановували професії та спеціальності, актуальні на сучасному ринку праці, 236 тис. осіб отримали можливість додаткового заробітку на громадських роботах та інших тимчасових роботах. Майже 2,6 млн громадян отримали різноманітні профорієнтаційні послуги. 546 тис. безробітних Одещини одержували допомогу по безробіттю.
Плідно проводиться робота із соціальними партнерами. У районах та містах області систематично проводяться круглі столи, наради, семінари за участю органів влади та роботодавців для вирішення проблем зайнятості населення.
Сьогодні до складу Одеської обласної служби зайнятості входить Одеський обласний центр зайнятості, ДНЗ Одеський ЦПТО ДСЗ, 31 базовий центр зайнятості (4 міських, 3 міськрайонних та 24 районних), які розташовані в кожному районному центрі та містах обласного значення. Кожен громадянин та роботодавець може отримати на безоплатній основі широкий спектр послуг.
Налагодження взаємовигідних партнерських відносин між службою зайнятості та роботодавцями – шлях до вирішення питання зайнятості населення.
– Які переваги отримує роботодавець від співпраці зі службою?
Ми пропонуємо роботодавцям оперативну допомогу у підборі кадрів, організацію робіт тимчасового характеру, професійну підготовку необхідних спеціалістів. Також роботодавець може скористатися фінансовою підтримкою служби зайнятості, а саме: отримати компенсацію витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за умови працевлаштування на нові робочі місця безробітних громадян. При працевлаштуванні людей з числа внутрішньо переміщених осіб роботодавці можуть отримати компенсацію не тільки ЄСВ, але й заробітної плати протягом 6 місяців.
Головне завдання служби – оперативно реагувати на виклики ринку праці. З цією метою розпочато процес модернізації та комплексних перетворень:?змінюються підходи до надання послуг, впроваджуються нові сервіси, такі як електронний зв’язок з роботодавцями, відеорезюме, відеовакансія, онлайн-співбесіда, комунікація через соціальні мережі, вибудовується ефективна модель взаємодії з соціальними партнерами та громадськістю.
Завдяки злагодженій співпраці, від початку року кількість вакансій, заявлених роботодавцями до служби зайнятості склала 22,7 тис.
– Які ще послуги надає служба?
Ще одним із напрямків активної політики зайнятості населення є організація оплачуваних громадських робіт, завдяки яким пом’якшуються або попереджаються наслідки безробіття (це досить актуально для сільської місцевості), забезпечується фінансова підтримка безробітних у період пошуку ними постійної роботи, вирішуються нагальні питання соціального розвитку територіальних громад (наприклад, благоустрій територій, прибирання придорожніх смуг, догляд за пам’ятниками тощо).
У процесі децентралізації в Одеській області створено 11 об’єднаних територіальних громад в 10 районах області, з якими Одеська обласна служба зайнятості сьогодні вже активно співпрацює. Так між ОТГ та БЦЗ укладено 20 договорів на громадські роботи.
У громадських та інших роботах тимчасового характеру у І півріччі цього року брали участь понад 6 тис. осіб.
– Які саме послуги можна отримати в центрах зайнятості?
У центрах зайнятості існує єдина в Україні оперативна база шукачів роботи та вакансій. Усі вакансії – у вільному доступі. Шукачі роботи в центрах зайнятості можуть отримати від фахівців інформацію про вільні робочі місця; ознайомитись з переліком професій, за якими здійснюється професійне навчання за направленням Державної служби зайнятості; отримати інформацію про навчальні заклади, котрі здійснюють професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації за професіями, що мають попит на ринку праці; дізнатися про можливості тимчасової зайнятості; започаткувати власний бізнес. Створені всі умови для самостійного пошуку роботи та персоналу.
– Тобто за допомогою служби зайнятості можливо не лише працевлаштуватися, а й отримати нову спеціальність?
Так, це один із шляхів вирішення питання зайнятості безробітних. Зараз вимоги до працівників швидко змінюються, і багатьом з них доводиться вирішувати проблему переходу до нової сфери діяльності. Так з початку цього року професійне навчання проходили майже 4,7 тис. безробітних, в тому числі під замовлення роботодавців і на конкретні робочі місця. Основною навчальною базою Одеської обласної служби зайнятості є державний навчальний заклад «Одеський центр професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості», в якому навчання безробітних проводиться за 28 професіями. Для сфери послуг навчальний заклад готує адміністраторів, покоївок, касирів (в банку), обліковців бухгалтерських даних, майстрів манікюру, майстрів педикюру, перукарів, візажистів, швачок. Сфера будівництва представлена професіями електромонтажника, лицювальника-плиточника, слюсаря-сантехніка, столяра, штукатура. Для промисловості центр готує електрогазозварників, операторів верстатів з ЧПУ, слюсарів-ремонтників. Сфера торгівлі та громадського харчування не обійдеться без барменів, кухарів, продавців продовольчих товарів, продавців непродовольчих товарів.
Крім того, на базі центру безробітні мають змогу підвищувати кваліфікацію на короткотермінових курсах з підприємництва, бухгалтерського обліку, дотримання безпечних умов праці тощо.
Також нещодавно служба зайнятості отримала можливість надавати нову послугу своїм клієнтам – це підтвердження результатів неформального навчання, що дозволяє визнати рівень робітничої кваліфікації людини незалежно від способу її отримання. Це також ефективний засіб швидкого працевлаштування або гарна можливість відкрити власну справу.
– Чи надає служба зайнятості допомогу при відкриті власного бізнесу?
Служба зайнятості сприяє розвитку підприємницької ініціативи шукачів роботи, які звернулись до центру зайнятості та отримали статус безробітного. За допомогою служби зайнятості безробітні, які виявили бажання започаткувати власну справу, мають можливість опанувати основи ведення бізнесу, зареєструвати підприємницьку діяльність, отримати залишок допомоги по безробіттю одноразово на розвиток власної справи.
Види діяльності, якими займаються підприємці з числа колишніх безробітних, найрізноманітніші: вирощування сільськогосподарських культур та птиці, бджільництво, торгівля, надання побутових, транспортних, репетиторських, бухгалтерських послуг, виробництво готового одягу, надання послуг у сфері інформатизації, виготовлення меблів та ін.
– Чи звертаються до служби зайнятості військовослужбовці, що брали участь в антитерористичній операції?
Так. У січні-червні 2017 року послугами служби зайнятості скористалися 490 колишніх військовослужбовців. 90 осіб вже працевлаштовані за сприяння ДСЗ. 5 отримали одноразову виплату для організації власного бізнесу. Навчання проходили – 49, брали участь в громадських та інших роботах тимчасового характеру – 29 осіб.
– Що Ви можете побажати нашим читачам?
Як сказав Карнегі: «Будьте зайняті. Це найдешевші ліки на землі й одні з найбільш ефективних».
Ми завжди раді допомогти тим, хто шукає роботу і тим, хто шукає працівників.
Мало кому відомо, що перша в Одесі Біржа праці відкрилась у листопаді 1917 року. Тож ми маємо свою історію, накопичений досвід, гарні результати, напрацювання і можливості для подальшого розвитку.
comments:
no_commentsadd_comment: