РЕОРГАНІЗАЦІЯ ВІЙСЬККОМАТІВ – ПРАЦЮЄМО ПО НОВОМУ
main
Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки
РЕОРГАНІЗАЦІЯ ВІЙСЬККОМАТІВ – ПРАЦЮЄМО ПО НОВОМУ
27.11.2020
РЕОРГАНІЗАЦІЯ ВІЙСЬККОМАТІВ – ПРАЦЮЄМО ПО НОВОМУ

В редакції газети «Міграція» відбулася зустріч Головного редактора І.П. Супруновського з військовим комісаром Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, полковником Є.М. Борисовим. Розмова йшла про новий формат роботи Одеського обласного воєнкомату, який було переформовано в Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ООТЦК та СП).
У чому ж полягає суть цієї реформи і чим територіальні центри суттєво відрізняються від звичних військкоматів? Військовий комісар Одещини наголосив: – По-перше, головна мета територіальних центрів комплектування – створення прозорої системи надання сервісних адміністративних послуг за принципом «єдиного вікна» щодо соціального і правового захисту військовозобов’язаним, резервістам, ветеранам війни та військової служби, пенсіонерам з-поміж військових Збройних сил України і членам їхніх сімей. – Євгене Михайловичу, що саме передбачено для того, аби ця категорія громадян мала змогу вирішити свої нагальні питання? – Ми намагаємося зробити процес отримання адміністративних послуг на сучасному якісному рівні, оскільки підтримка осіб, які мають або мали відношення до армії або інших силових структур у питаннях соціального і пенсійного забезпечення є одним із пріоритетів нашої роботи. Для цього на території Центру комплектування створено приймальню, а також ресепшен. Усі двері робочих кабінетів прозорі – щоб відвідувачі бачили, хто чим займається. Там працюють посадовці, які допомагають громадянам, що звертаються за консультацією. На відміну від військкомату, Центр комплектування значно збільшив кількість прийомних днів. Відтепер, працівники відділу оформлення допомог приймають відвідувачів щоденно з 9:00 до 17:00. Це значно поліпшує якість обслуговування відвідувачів і надає можливість уникнути великих черг, зберегти час. І практично всі питання можна вирішити вже на цьому етапі. Також значно поліпшені умови прийому: нові приміщення обладнанні необхідною технікою, проведено якісний ремонт тощо. Військовий рекрутинг: новий рівень системи комплектування війська.
– У більшості громадян все ж таки при згадуванні слова «військкомат» виникають звичні асоціації: призов, строковики, контрактна служба. Які зміні торкнулися цієї складової з переходом на новий формат роботи?
– Звісно, сучасні завдання Центру полягають у проведенні призовної кампанії, добору кандидатів на військову службу за контрактом та для проходження служби у військовому резерві. Але є суттєва різниця між тим, що було раніше, і тим, що є зараз. Загалом реформовано систему військового призову громадян як на військову службу за контрактом, так і на строкову службу. Переглянуто штатну структуру – з’явився принципово новий відділ рекрутингу. Це, так би мовити, ноухау Центру комплектування – рекрутингова робота, яка виводить систему комплектування війська на новий рівень. Пошук кандидатів на військову службу полягає як в залученні медіа, так і в активній роботі рекрутерів, які 80 відсотків своєї роботи приділяють спілкуванню з населенням у міських центрах зайнятості, на підприємствах, у навчальних закладах, інтернет-мережах (веб-сайти з пошуку роботи). Уявлення про потенційного контрактника насамперед формується під час особистого спілкування й вивчення його морально-ділових якостей. І на цю роботу рекрутери витрачають більшу частину свого службового часу. Варто зауважити, що це принесло помітні позитивні результати – кількісно-якісні показники відбору кандидатів на службу за контрактом зросли майже вдвічі. До слова, рекрутерів легко відрізнити від звичайних військових, адже на відміну від колег, які носять польовий однострій, інструктори одягнені в повсякденну військову форму нового зразка. Строкова служба є основним джерелом військової підготовки громадян.
– Контрактна армія – це, насамперед, висока якість та ефективність. Усі розуміють, що професійно підготовлений військовий зможе захистити країну у разі загрози. Але ж, все такі в Україні зберігається й строкова служба. Коли на вашу думку держава зможе від неї відмовитися?
– Так, зараз у нас існує система змішаного комплектування та у найближчі роки вона буде збережена. Це пов’язане з недосконалістю підготовки військового резерву, про що нещодавно говорив Міністр оборони України Андрій Таран у ході години запитань до Уряду. Строкова служба залишається основним джерелом військової підготовки громадян. Разом з цим хочу підкреслити, що збереження системи призову не суперечить процесам професіоналізації армії. Оскільки «строковики» – це ще й головні кандидати для переходу на контрактну службу. У цивільному житті часто буває важко прийняти рішення про підписання контракту. Але якщо ти вже знаходишся у Збройних силах, пройшов відповідне навчання, служив у реальній частині – ти побачив та міг оцінити те середовище, в якому можеш продовжувати власне життя і кар’єру. Багато людей приймають таке рішення вже після учбових центрів, побачивши подальшу свою перспективу «при погонах» у якості контрактника. Гасло територіальної оборони «Захистимо свій дім – захистимо Україну!».
– Але ж можливо поєднувати військову службу та цивільну роботу. Я маю на увазі службу у резерві, наприклад у складі бригад територіальної оборони. Цій темі зараз приділяється все більше уваги. Проект Закону «Про територіальну оборону України» Верховна Рада має ухвалити до кінця 2020 року. Які його особливості та яку роль у цьому грає Центр комплектування?
– Завдання цього законодавчого акту — зробити тероборону дієвою. В основу буде покладена підготовка мотивованого, забезпеченого населення, яке успішно виконуватиме завдання. Решта напрямів: система управління, підготовка, забезпечення накладаються на визначених виконавців. Що стосується військового резерву, то його складають звільнені військовослужбовці, офіцери запасу та строковики, які відслужили. Проте укласти контракт на проходження служби в резерві може кожен громадянин України, віком від 18 до 60 років, незалежно від статі. Чоловікам та жінкам, які не мають військового досвіду, пропонується спочатку розпочати службу у бригаді територіальній обороні, пройти загальновійськову підготовку. В подальшому у складі бригади залучатися до навчальних зборах з послідуючим укладанням відповідного контракту вже у військових частинах. Бригади територіальної оборони комплектуються як кадровими військовослужбовцями так і резервістами, які складають основну чисельність і призиваються через Центр комплектування на службу у разі необхідності. Резервісти регулярно проходять підготовку на навчальних зборах, а решту часу ведуть звичайне цивільне життя. Суттєва перевага бригад тероборони в тому, що в разі можливих викликів вона у визначений термін, у взаємодії з органами місцевої влади, стане на захист обладміністрації, стратегічних комунікацій, портів, залізничного вокзалу та інших важливих об’єктів.
– Так, ми всі пам’ятаємо, коли під час хвиль мобілізації проводили призов військовозобов’язаних. Що змінилося з того часу у питаннях обліку цієї категорії громадян для підвищення боєготовності війська?
– Хочу відзначити, що у Територіальному центрі реформовано оборонно-мобілізаційний відділ, ведеться робота щодо військового обліку, бронювання та впровадження Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних (ЄДР). На сьогодні інформація про військовозобов’язаних зберігається письмово – в облікових картах. Зрозуміло, що це не дуже зручно, тим більше, інформація про багатьох з них не оновлювалася роками, а дані уточнювалася лише тоді, коли, наприклад, призовник з’являвся до військкомату за повісткою. Саме для оновлення цієї інформації і створено електронний реєстр «Оберіг», який поповнюватиметься регулярно і значно спростить роботу. Це, звісно, крок уперед.
– Облік грає важливу роль й у Державній міграційній службі України. До того ж у тісній співпраці з Центрами комплектування ведеться спільна робота за цим напрямом. Розкажіть, яка саме?
– Районними та міськими Центрами комплектування у взаємодії із міграційною службою України проводиться ряд заходів щодо видачі посвідчення про приписку для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або вже перебувають на ньому для отримання паспорту громадянина України, внесення змін у паспортні дані, для реєстрації місця проживання тощо. Це включає перевірку військово-облікових документів або постановку на військовий облік у відповідний територіальний центр, якщо громадянин, наприклад, змінив місце проживання. Проблемним питанням залишається видача закордонних паспортів та документів на право виїзду за кордон громадянам призовного віку, без відповідного узгодження з центрами комплектування. Але щоб зобов’язати міграційну службу України так робити, необхідно внести відповідні зміни до законодавства. Чи з’являться вони, час покаже. Одещина продовжує поповнювати військо контрактниками в умовах пандемії.
– Карантинні обмеження торкнулися всіх сфер нашого життя. У країну повернулися мігранти, які знаходилися на заробітках в інших державах. Як ці фактори вплинули на роботу Центру комплектування?
– Навіть в умовах карантину продовжується призов на військову службу за контрактом. Звісно, з деякими обмеженнями. Ретельніше відбувається вивчення та медичне обстеження призовного ресурсу області, враховуючи хвилю мігрантів, які повернулися до країни у зв’язку з пандемією. Безумовно, необхідно виконувати планове завдання з кількості підписантів контракту, але не на шкоду якості. Кандидати мають відповідати необхідним критеріям не тільки за традиційними нормами і вимогами: здоров’я, наявність прописки (реєстрації), відсутність судимості, освіта. Важливим фактором є такі якості майбутнього контрактника, як переконаність, небайдужість до українських національних цінностей, патріотизм. Бажано, щоб людина мала, окрім загального освітнього мінімуму, спеціалізовану технічну, економічну, гуманітарну підготовку. Тільки в цьому випадку ми позбудемося присутності серед наших захисників значного відсотку так званих «заробітчан». З початку 2020 року на військову службу за контрактом відправлено понад 1500 одеситів. Нещодавно ми комплектували одну з бригад Оперативного командування «Південь» для бойового злагодження й направлення у визначені місця для виконання завдань. Місцеве територіальне управління КЕЧ видало необхідні засоби захисту та дезінфекційні засоби, а представники Військової служби правопорядку супроводжували контрактників до місця дислокації й стежили за тим, щоб усі дотримувалися правил карантину. Робота щодо призову на військову службу за контрактом у нас триває відповідно до планових завдань, поставлених Генеральним штабом та командуванням Сухопутних військ. Важливо, що нам завжди йдуть назустріч місцеві медичні заклади. Словом, Одещина продовжує поповнювати контрактниками лави Збройних сил України, бо виконання бойових завдань ніхто не скасовував і війна на сході нашої держави триває. Вшановуємо пам’ять загиблих героїв Батьківщини – На жаль, війна триває. Наші захисники виборюють мир, ризикуючи своїм власним життям. – На превеликий жаль, коли ведуться бойові дії – не оминути людських втрат. Наш обов’язок – вшановувати пам’ять загиблих захисників. У нашому Центрі комплектування приділяється увага увічненню пам’яті воїнів, які загинули, захищаючи Україну. Триває збір інформації про полеглих військових Одещини, із занесенням до Книги пам’яті. Відповідна інформація використовується для підготовки відео-інформаційних матеріалів із подальшим поширенням, у тому числі показу в Залі Пам’яті Міністерства оборони України. Також ми організовуємо відпочинок для членів сімей загиблих. Непоодинокі випадки організації відпочинку за кордоном. Такою можливістю скористалися вже понад 20 сімей. Торік у приміщенні Територіального центру, за сприяння районних військових комісарів, відкрито пам’ятний знак воїнам Одещини, які загинули під час Антитерористичної операції, Операції об’єднаних сил, Другої світової війни, воєнних конфліктів на території інших держав, виконуючи свій службовий обов’язок. – Незабаром, 6 грудня, в країні відзначатимуть День Збройних сил України. На наших військових пoкладена священна місія — бoрoнити рідну землю, забезпечувати мирне життя свого нарoду. І вoни з честю викoнують її. Прийміть наші вітання з нагоди професійного свята, а також побажання. Надалі нагадуйте усьoму світові прo те, щo Україна у надійних руках.
– Дякую Вам за змістовну розмову!
Інтерв’ю провів І. Супруновський
related_news:
05.08.2021
Днями в Одесі відбувся черговий випуск офіцерів запасу.
Святкові заходи, присвячені цій події, відбулися в урочистій обстановці на ...
04.08.2021
На Одещині триває планова робота щодо відбору громадян на військову службу за контрактом в Центрі рекрутингу. Головний акцент робиться на...
comments:
no_commentsadd_comment: