Як отримати ID-карту в Україні: нова вартість, документи, терміни
Як отримати ID-карту в Україні: нова вартість, документи, терміни

Пластикові карти змінили традиційні паперові паспорти 1 листопада 2016 року. Тепер синя книжечка, що підтверджує українське громадянство, більше не видається, а тільки ID-карта. Слід зазначити, що з 1 липня 2019 року зросла вартість її оформлення.
Що являє собою ID-карта
ID-карта – це пластикова картка з електронним чіпом, в який закладено інформацію про громадянина, а це:
назва держави, громадянином якої є;
назва документа (паспорт);
ім’я і прізвище з латинською транслітерацією;
громадянство;
стать;
дата народження;
місце народження;
оцифроване зображення особи;
унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
номер паспорта;
дата видачі паспорта та закінчення терміну його дії;
код уповноваженого суб’єкта, що видав паспорт;
оцифрований підпис власника картки.Крім того, в чіпі закладають інформацію, яка може бути згодом змінена. Мова йде про місце реєстрації, сімейний стан, народження дітей. Тепер немає необхідності змінювати сам носій, а зміни просто вносять на чіп.
Переваги і недоліки ID-карти
Важливий елемент ID-карти – нанесення на візуальну частину пластикового носія, а також електронний чіп ідентифікаційного коду. Володар ID-карти тепер не повинен надавати ІПН окремо за запитом, достатньо лише паспорта. Цю функцію ID-карти, її носії вважають великою перевагою.
Згідно міжнародних домовленостей України, з новим українським паспортом можна виїжджати за кордон, а саме в Грузію і Туреччину. Для подорожі в інші країни, необхідно мати при собі паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Є у нового паспорта і недоліки. Головний – відсутність інформації про місце реєстрації на візуальній частині карти. Інформація про прописку зазначена в додатковому документі – виписці з реєстру про місце проживання, а також закладено в інформаційний чіп на картці. Передбачається, що з часом необхідність додаткового документа відпаде, оскільки всі держустанови будуть обладнані пристроями для зчитування інформації з чіпів ID-карт. Але конкретні терміни не називає ніхто, тому зайвий “папірець” необхідно носити з собою, разом із ID-картою.
У першу чергу новий паспорт отримують особи, які досягли 14 років. ID-картка оформлюється на 4 роки. У 18 років обмінюють паспорт на новий, який залишається у громадянина тепер уже на 10 років.
ID-карту також оформляють ті, хто повинен замінити паспорт. Це потрібно зробити при зміні прізвища, а також у випадку, якщо паспорт був втрачений, вкрадений або зіпсований. А ось “просто так” діючий паспорт громадянина України (зразка 1994 року) можна не змінювати. Хоча, передбачається, що заміна паспортів усім українцям повинна пройти протягом 4 років.
Незважаючи на те, що отримати паспорт старого зразка у вигляді книжки більше не можна, в нього ще можна вносити зміни. Наприклад, за досягнення 25 і 45 років, дозволяється вклеювати нову фотографію. Вибір громадянин робить сам, він також може оформити ID-карту. Але, якщо через місяць після дня народження власник паспорта не звернувся з проханням вклеїти нову фотографію, йому зроблять заміну документа на ID-карту.
Як оформити ID-карту, вартість паспорта
Вартість паспорта громадянина України нового зразка з 1 липня 2019 року:
для тих, хто вперше отримує (ті, хто досяг 14-річного віку) – безкоштовно;
заміна паспорта за 20 робочих днів – 345 грн, у цю вартість входять адмінпослуги – 126 грн, та бланк – 219 грн.;
заміна паспорта за 10 робочих днів – 471 грн., у цю вартість входять адмінпослуги – 252 грн. і бланк – 219 грн.
За обмін втраченого або пошкодженого паспорта додатково сплачують державне мито в розмірі 34 гривень.
ID-карту також можуть видавати центри надання адміністративних послуг (ЦНАП) і “Паспортний сервіс ДП «Документ», які мають спеціальне обладнання для виготовлення карт. Вартість послуг у таких центрах вище. Наприклад, за перший паспорт 14-річному громадянину доведеться заплатити 400 грн., а заміна паспорти зразка 1994 року за 20 робочих днів обійдеться в 745 грн.
ID-карту можна оформити в підрозділах Державної міграційної служби, які є в кожному регіоні України. Перший паспорт-картку видають лише за місцем реєстрації.
Порядок оформлення і видачі паспорта у вигляді ID-карти
Для оформлення ID-карти по досягненню 14-річчя необхідно зібрати необхідний пакет документів:
свідоцтво про народження;
паспорт одного з батьків;
довідку з місця реєстрації;
квитанції про сплату адміністративного збору;
довідку про присвоєння ІПН або повідомлення про відмову від його прийняття;
посвідчення про взяття на облік бездомних (для бездомних);
довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (для ВПО).
Оформити перший паспорт потрібно не пізніше, ніж через місяць після досягнення 14-річного віку. В іншому випадку передбачений штраф – від 1 до 3 неоподаткованих мінімумів (17-51 грн.).
Для оформлення паспорта громадянина України у вигляді ID-карти вперше замість старого надають:
паспорт, що підлягає заміні (якщо є);
документи, що підтверджують обставини, у зв’язку з якими проводиться заміна (свідоцтво про шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені);
довідку органу реєстрації про прописку;
свідоцтва про народження дітей;
довідку про присвоєння ІПН або повідомлення про відмову від його прийняття;
посвідчення про взяття на облік бездомних (для бездомних);
довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб (для ВПО);
квитанції про сплату адміністративного збору;
витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі крадіжки паспорта на території України);
заяву встановленого МВС зразка про втрату або крадіжку паспорта.
Протягом місяця після досягнення 25-річного або 45-річного віку громадянин повинен звернутися в територіальні органи ДМС та вклеїти нові фотографії в паспорт старого зразка або оформити ID-карту.
Забрати паспорт потрібно протягом 3-х місяців. У цілому, документ буде зберігатися в територіальному підрозділі ДМС протягом року, а потім знищується. Під час видачі паспорта проводять процедуру верифікації, а саме заявник перевіряє свої персональні дані, які внесли в паспорт.
related_news:
26 квітня 2025 року минає 39 років з дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції — наймасштабнішої техногенної катастрофи за всю ...
Сьогодні ми відзначаємо День державного Герба України. 33 роки тому український парламент затвердив тризуб одним із символів нашої держав...
comments:
no_commentsadd_comment: