Сучасні виклики ринку праці України та діяльність державної служби зай...
main
Державна служба зайнятості (Центральний апарат)
Сучасні виклики ринку праці України та діяльність державної служби зайнятості
30.03.2015
Сучасні виклики ринку праці України та діяльність державної служби зайнятості

Зменшується чисельність зайнятих та середньооблікова кількість штатних працівників, збільшуються обсяги вимушеної неповної зайнятості. Разом з тим, скорочується попит на робочу силу та зростає навантаження на одне робоче місце, яке на сьогодні в середньому по Україні становить 12 осіб.
Якщо ми звернемося до мови цифр, то за останніми оприлюдненими даними Державної служби статистики України, чисельність зайнятого населення віком 15-70 років, порівняно з аналогічним періодом 2013 року, зменшилася на 1,1 млн. осіб та за 9 місяців 2014 року становила 18,3 млн. осіб.
Рівень зайнятості населення знизився з 60,6% за 9 місяців 2013 року до 57,4% за 9 місяців 2014 року. Середньооблікова кількість штатних працівників у січні 2015 року становила 8 млн. 128 тис. осіб та, порівняно з відповідним періодом 2014 року, скоротилася на 1,4 млн. осіб.
Чисельність безробітних у середньому за 9 місяців 2014 року збільшилася на 290,9 тис. осіб і становила 1,8 млн. осіб. Рівень безробіття населення віком 15-70 років, визначений за методологією Міжнародної організації праці (МОП), зріс з 7,1% до 8,9% економічно активного населення.
Кількість вакансій, про які роботодавці поінформували центри зайнятості, станом на 1 березня 2015 року становила 43,4 тис. одиниць та, порівняно з даними на 1 березня 2014 року, скоротилася на 21%. Зокрема, у Сумській, Закарпатській, Запорізькій, Миколаївській та Херсонській областях – на 21–27%, у Дніпропетровській – на третину, а у Чернівецькій області відбулося скорочення кількості вакансій на 41%. У структурі вакансій найбільшу частку складають робочі місця для кваліфікованих робітників, професіоналів та фахівців, кожна десята вакансія пропонувалася для низькокваліфікованих працівників, мінімальним є попит на технічних службовців та працівників сільського господарства.
Вітчизняному ринку праці також притаманні проблеми недостатнього обсягу створення нових робочих місць; низької професійної мобільності трудових ресурсів. Однією з головних рис сучасного ринку праці є зростання внутрішньої міграції та вихід на ринок праці громадян з числа внутрішньо переміщених осіб, а також учасників антитерористичної операції, які потребують соціального захисту від безробіття. Актуальними залишаються ризики зростання безробіття серед молоді, проблеми працевлаштування випускників вищих та професійно-технічних навчальних закладів.
Відповідно до чинного законодавства, саме державна служба зайнятості забезпечує реалізацію конституційного права безробітних громадян на їх соціальний захист від безробіття. Діяльність державної служби зайнятості зорієнтована на надання соціальних послуг громадянам щодо пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, надання інформаційних та консультаційних послуг, пов’язаних з працевлаштуванням, організації професійної підготовки або перепідготовки, підвищення кваліфікації, профорієнтації.
Серед дієвих інструментів сприяння зайнятості – формування єдиної актуальної бази вакансій в межах України; стимулювання роботодавців до створення нових робочих місць та працевлаштування на них безробітних громадян, недостатньо конкурентоспроможних на ринку праці, шляхом виплати компенсації роботодавцю в розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за відповідну особу; можливість тимчасового працевлаштування як для безробітних, так і для тих, хто працює й прагне отримати додатковий заробіток, завдяки організації громадських та інших робіт тимчасового характеру.
Державною службою зайнятості також реалізується комплекс заходів щодо підтримки підприємницької ініціативи серед безробітних. Зокрема, орієнтація безробітних на підприємництво та самозайнятість, надання інформаційних та консультаційних послуг щодо підприємництва, профдіагностичне тестування для виявлення в людини нахилів та здібностей для ведення бізнесу, а також професійне навчання з професій та спеціальностей, які дають необхідні знання для малого бізнесу.
Законом також передбачено надання безоплатних індивідуальних та групових консультацій з питань організації та провадження підприємницької діяльності всім, хто має намір започаткувати таку діяльність або вже її здійснює, із залученням на громадських засадах працівників органів державної влади.
Протягом січня–лютого 2015 року послугами державної служби зайнятості скористалися 659,8 тис. безробітних. За направленням державної служби зайнятості протягом 2 місяців 2015 року працевлаштовано 86,7 тис. осіб, у тому числі 51,3 тис. зареєстрованих безробітних. Зокрема, 2,5 тис. безробітних започаткували власну справу за рахунок отримання виплати допомоги по безробіттю одноразово, на нові робочі місця з компенсацією роботодавцю єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працевлаштовані 2,0 тис. осіб.
За направленням державної служби зайнятості професійне навчання проходили 51,5 тис. безробітних. Профорієнтаційні послуги отримали 766,2 тис. громадян, у тому числі 116,8 тис. осіб, які навчаються у навчальних закладах різних типів. Ваучер на навчання та підвищення кваліфікації отримали 267 осіб, старших від 45 років. У громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру взяли участь 23,0 тис. осіб, зокрема 22,6 тис. безробітних.
З початку окупації АР Крим та проведення антитерористичної операції на сході країни, державна служба зайнятості активно долучилася до надання допомоги особам, які переміщуються з даних територій,– внутрішньо переміщеним особам (ВПО). Особам з числа вимушених переселенців, які звернулися до центрів зайнятості за місцем перебування, відповідно до чинного законодавства надається повний комплекс соціальних послуг.
Так, з початку окупації АР Крим та проведення АТО до державної служби зайнятості звернулися за допомогою у працевлаштуванні 44,8 тис. мешканців Донецької та Луганської областей та АР Крим, зокрема 32,2 тис. громадян, які отримали довідку про взяття їх на облік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509.
Внутрішньо переміщені особи зверталися за послугами до центрів зайнятості в усіх регіонах країни. Найбільша їх кількість зосереджена у Донецькій, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Полтавській областях та Києві.
Державна служба зайнятості сприяла працевлаштуванню 8,6 тис. таких громадян, зокрема, 5,2 тис. осіб, які мали відповідну довідку. За направленням служби зайнятості професійне навчання проходили 1,5 тис. безробітних з числа ВПО, у громадських роботах та інших роботах тимчасового характеру взяли участь понад 1,7 тис. переселенців.
Станом на 20 березня 2015 року продовжували отримувати послуги служби зайнятості 20,5 тис. осіб, що отримали довідку про взяття їх на облік як осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України або районів проведення АТО, з них 16,2 тис. осіб мали статус безробітного.
З метою активізації роботи з переселенцями державою службою зайнятості впроваджено низку організаційних заходів щодо залучення додаткових ресурсів та розширення соціального партнерства. Забезпечується надання інформаційно-роз’яснювальних послуг переселенцям як у центрах зайнятості, так і у виїзному режимі в місцях їх тимчасового розміщення, а також на маршрутах слідування переселенців на важливих транспортних вузлах. У всіх регіонах створено мобільні групи з числа працівників центрів зайнятості. До участі в заходах обов’язково залучаються представники волонтерських та громадських організацій.
Станом на середину березня 2015 року в приміщеннях залізничних вокзалів України створено та працюють 6 консультаційних пунктів центрів зайнятості: в містах Дніпропетровськ, Львів, Костянтинівка (Донецької обл.), на залізничних станціях у містах Сміла (Черкаської обл.) та Конотопі (Сумської обл.). Окремі робочі місця, де фахівці державної служби зайнятості надають інформаційно-консультаційні послуги, – на залізничних вокзалах, маршрутах слідування та в регіональних центрах (штабах) з питань прийому ВПО в Дніпропетровську, Одесі, Харкові та Києві, а також у містах Красноармійськ, Дружківка, Слов’янськ Донецької області.
На сьогодні центрами зайнятості налагоджено співпрацю з роботодавцями щодо отримання вакансій для працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, у тому числі з можливістю надання житла. Сформовано банк даних вакансій з наданням житла, який щоденно оновлюється.
За період з 1 лютого по 20 березня поточного року до державної служби зайнятості подано 1718 таких вакансій, з яких 292 вакансії укомплектовано за сприяння служби зайнятості. Найбільше таких вакансій подано по Києву, Дніпропетровській, Київській, Харківській, Одеській та Чернігівській областях.
Налагоджена робота з координаційними штабами з питань соціального забезпечення вимушених переселенців на обласному та районному рівнях, з громадськими та волонтерськими організаціями.
Нещодавно Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення соціального захисту внутрішньо переміщених осіб». Цим Законом передбачено додаткові механізми сприяння зайнятості внутрішньо переміщених осіб. Також даний Закон скасовує вимогу щодо пропорційного рівними частинами фінансування організації громадських робіт для безробітних за рахунок коштів місцевих бюджетів та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Це дозволить залучати до тимчасової зайнятості більшу чисельність безробітних.
Найближчим часом на ринку праці залишатиметься тенденція щодо зростання безробіття. Відповідно до прогнозних макропоказників економічного та соціального розвитку України (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2015 року №76), у 2015 році очікується зростання рівня безробіття до 11,5%. У 2016 році прогнозується поступове зниження рівня безробіття до 11%, а в 2017 році – до 10,5%.
В умовах сучасних викликів на ринку праці одним із стратегічних напрямів роботи державної служби зайнятості є модернізація сервісу обслуговування шукачів роботи та роботодавців. Це, зокрема, створення інформаційно-консультаційних центрів для роботи з підлітками, молоддю, жінками, що виховують дітей, внутрішньо переміщеними особами; запровадження супроводу працівниками служби зайнятості окремих категорій безробітних після їхнього працевлаштування упродовж 6 місяців; розширення можливостей Єдиної інформаційно-аналітичної системи служби зайнятості щодо надання послуг безробітним і роботодавцям. Підходи до роботи з безробітними та роботодавцями буде змінено у тісній співпраці з місцевими органами виконавчої влади.
Усі стратегічні цілі державної служби зайнятості спрямовані на конкретну та оперативну допомогу людям. Стати ближче до людей – ось шлях до вирішення питань зайнятості.
Ярослав Кашуба
news_gallery_bcrumbs:
related_news:
10.01.2020
У державній службі зайнятості стартував новий проект для успішного працевлаштування українців – Освітній портал державної служби зайнято...
13.09.2018
За сприяння Київського міського центру зайнятості понад 140 безробітних пройшли навчання та працевлаштовані на КП «Київпастранс».
...
comments:
no_commentsadd_comment: