Національному університету «Львівська політехніка» – 200 років
29.12.2016
Національному університету «Львівська політехніка» – 200 років
Львівська політехніка належить до найдавніших технічних вишів світу
Національний університет «Львівська політехніка» знайшов унікальні документи, які підтверджують, що навчальний заклад заснували раніше, аніж вважалося досі. Тому у 2014 році у Львівській політехніці святкували 170-річчя, а в 2016-му – вже 200 років від дня створення. Тепер Політехніка належить до найстаріших технічних вишів світу.
«Цей документ ми знайшли у цісарському архіві міста Відня. Мали ще багато клопотів з перекладом, бо це готичний шрифт і лише одна людина у Львові змогла його перекласти. Це є декрет австрійського імператора Франца І, який 6 березня 1816 року дав згоду на заснування Реальної школи у Львові. Ми шість років досліджували історію Львівської політехніки. Причому ми досліджували зовсім не для того, щоби в цьому році святкувати 200-річчя, а просто було цікаво», – розповідає ректор НУ «Львівська політехніка» Юрій Бобало.
Раніше ж вважалося, що Університет бере свої початки від Технічної академії, заснованої у 1844 році. 28 років різниці між школою і академією – термін, хоч і невеликий, та геть міняє статус Політеху серед ВНЗ світу.
«Львівська політехніка потрапляє в десятку найстаріших технічних навчальних закладів і Європи, і, відповідно, світу. Чим не привід для гордості для Політехніки, для Львова, для країни? Відповідно ми можемо гордитися не тільки найстарішим пивом, а й найстарішим технічним навчальним закладом», – наголошує голова ГО «Асоціація випускників Львівської політехніки» Олег Сергєєв.
Усе починалося менш як з півсотні студентів, а зараз їх у Політехніці понад 36 тисяч. Серед випускників альма-матер не лише науковці зі світовим іменем, але й відомі політики.
«За всі роки це близько 250 тисяч людей, якщо говорити про сучасну Україну. Юрій Луценко, наприклад, є випускником, Дмитро Шимків. Це є Лілія Гриневич – Міністр науки і освіти України. Прекрасний приклад – Президент Монголії є випускником Львівської політехніки», – розповідає голова Ради молодих вчених Львівської політехніки Олександр Березко.
В Університеті відкрито пам’ятну таблицю на честь фундатора Цісарсько-королівської Реальної школи Франца І
7 грудня став днем, особливо насиченим подіями. Вранці в соборі Святого Юра відбувся Подячний молебень за Львівську політехніку. Тут була присутня велика група працівників Університету, зокрема ректор професор Юрій Бобало, а з почесних гостей – президент Світового конгресу українців Євген Чолій. Преосвященний Владика Венедикт вручив Юрію Бобалу церковну нагороду УГКЦ – медаль Святого Юрія.
Від десятої години ранку у головному корпусі Львівської політехніки для гостей проводили тематичні екскурсії, зокрема історичною актовою залою, галерею портретів ректорів, йшлося про видатних науковців-політехніків.
У вестибюлі відбулося урочисте відкриття пам’ятної таблиці, присвяченої заснуванню Цісарсько-королівської Реальної школи, яка започаткувала 200-річну історію Львівської політехніки.
Урочистість відкрила голова «Просвіти» Університету професор Христина Бурштинська. Вона наголосила: «Багато води спливло від 1816 року. Змінювалися епохи, суспільно-політичні формації, змінювався і наш навчальний заклад, його назви. Але завжди тут панувала енергія думки, творчого пошуку і праці».
Право відкрити таблицю було надано ректору Університету професору Юрію Бобалу та одному з авторів проекту, директору Інституту архітектури професорові Богдану Черкесу. Таблицю освятили університетські капелани отець Юрій Остапюк та отець Тарас Жеплинський.
Звертаючись до присутніх, ректор Львівської політехніки професор Юрій Бобало щиро подякував усім гостям, які відгукнулися на запрошення і прибули на відзначення 200-річчя Університету. Він нагадав, що перед тим, як Вчена рада ухвалила рішення про нове літочислення історії Львівської політехніки, було проведено величезну архівно-пошукову роботу, яка тривала майже шість років.
Великий історичний шлях пройшов один з найстаріших технічних університетів світу – від маленької Реальної школи, де навчалося всього декілька десятків учнів, до потужного вищого навчального закладу, в якому нині здобувають освіту 36 тисяч студентів і працює 2,5-тисячний професорсько-викладацький колектив. Нині Львівська політехніка впевнено інтегрується в єдиний європейський освітній простір.
Перший заступник голови Львівської облдержадміністрації Ростислав Замлинський у вітальному слові висловив таку думку: «Найбільше багатство кожної країни – це її люди, а найбільше багатство людей – це їхні знання, які здобуваються у дитячому садочку, школі і у вищому навчальному закладі. Це багатство не можна розтратити чи загубити. Його можна лише примножити. Цю благородну місію впродовж багатьох років виконує Львівська політехніка».
На урочистостях також виступив директор Інституту архітектури професор Богдан Черкес. Він розповів, як зробив ескіз майбутньої пам’ятної таблиці, а народний художник України Ярослав Скакун виконав скульптурну композицію і втілив її у життя. У цьому вишуканому скульптурному творі є три акценти. Перший – засвідчено сам факт створення Реальної школи, другий – образ цісаря Франца І, який у березні 1816 року ухвалив декрет про її створення, і третій – символ сучасного Університету – головний корпус із фронтоном і колонадою портика.
Принагідно зазначимо, що відомий український скульптор Ярослав Скакун є автором кількох пам’ятників Тарасові Шевченку, Іванові Франку, Михайлу Грушевському, Соломії Крушельницькій, меморіальних таблиць видатним постатям української історії.
Відбулася урочиста академія з нагоди святкування 200-ліття Львівської політехніки
Представницька урочиста академія з нагоди святкування 200-ліття Національного університету «Львівська політехніка» відбулася 7 грудня 2016 року у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької. Участь у ній взяли представники Адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів, Міністерства освіти і науки України, духовенства, дипломатичних установ, обласного та місцевого органів влади, керівники підприємств та установ, правоохоронних та суддівських органів, численні делегації закордонних та вітчизняних ВНЗ, доктори Honoris Causa Університету.
Відкрила академію директор Міжнародного інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Львівської політехніки Ірина Ключковська. Вона наголосила на тому, що Університет сьогодні це – наукові школи, винаходи, інновації, це – одна із найдавніших і найбільших вищих технічних шкіл, яка має незаперечний авторитет в Україні та світі.
Після виконання Державного гімну України із ювілейною промовою до присутніх звернувся ректор Національного університету «Львівська політехніка», голова Ради ректорів Львівщини, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України професор Юрій Бобало.
Він зробив ґрунтовний огляд етапів розвитку навчального закладу, розкрив основні віхи його історії, розповів про долі вихованців і внесок професорсько-викладацького складу в українську освіту і культуру. З висоти прожитих років добре видно, що Університет, створений в березні 1816 року як невеликий навчальний заклад, зараз став авторитетним освітньо-науковим та інтелектуально-культурним центром.
Ректор наголосив: «Нині у Львівській політехніці діють 18 інститутів, 8 коледжів, а кількість студентів сягнула 36 тисяч. Якщо праматір Львівської політехніки Реальна школа мала лише 13 предметів для викладання, то нині в Університеті викладають до 26 тисяч дисциплін, а від однієї невеликої будівлі ми виросли до понад ста навчальних корпусів».
Для Національного університету «Львівська політехніка» 200-й ювілей став важливим підсумком всього історичного минулого. Екскурс у початки розвитку технічної освіти показав силу і невичерпні можливості навчального закладу в усі періоди і режими, які довелось пройти. «Ми не переписуємо історії Львівської політехніки, не додаємо собі літ, ми встановили реальну дату свого народження», – підкреслив ректор Юрій Бобало.
Присутніх гостей та науково-педагогічний колектив Університету від імені Президента України Петра Порошенка, котрий, до речі, є членом Наглядової ради Львівської політехніки, привітав заступник голови Адміністрації Президента України, випускник Львівської політехніки Дмитро Шимків.
Голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка назвав Львівську політехніку найкращим університетом Східної Європи і зачитав привітання від Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.
Свої вітання з нагоди 200-ліття Львівської політехніки висловили президент Світового Конгресу Українців Євген Чолій, перший заступник Міністра освіти і науки України Володимир Ковтунець, президент Національної академії педагогічних наук України Василь Кремень, в.о. Голови комітету з науки і освіти Верховної Ради України Олександр Співаковський, голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин, мер Львова Андрій Садовий, генеральний прокурор України, випускник Львівської політехніки Юрій Луценко, почесний ректор Вроцлавської політехніки Тадеуш Вєнцковські та віце-президент Спілки ректорів України, ректор Національного гірничого університету Геннадій Півняк.
Завершилася урочиста академія святковим концертом, на якому були представлені талановиті колективи художньої самодіяльності Львівської політехніки. Прекрасні музичні композиції виконали хорова капела студентів «Гаудеамус», ансамбль бандуристів «Заспів», чоловічий хор «Орфей», симфонічний та духовий оркестри, камерний колектив виконавців «Поліфонія», вокальний ансамбль «Аколада», ансамбль естрадної пісні «Сузір’я». Глядачі гаряче аплодували запальному «Гопаку», який виконав ансамбль танцю «Вірність».
Під час концерту прозвучала «Ода Львівській політехніці», автор слів якої – директор Народного дому «Просвіта», заслужений працівник культури України Степан Шалата – виступив і як режисер-постановник цього чудового митецького дійства.
Указом Президента України Петра Порошенка «Про відзначення державними нагородами працівників Національного університету «Львівська політехніка» від 6 грудня 2016 року за вагомий особистий внесок у розвиток національної освіти, підготовку висококваліфікованих спеціалістів, багаторічну плідну науково-педагогічну діяльність та з нагоди 200-річчя від дня заснування Національного університету «Львівська політехніка» працівникам вузу було вручено державні нагороди та присвоєно почесні звання.
Міністерство освіти і науки України, Національна академія наук України, Львівська обласна та міська ради і Львівська обласна державна адміністрація також відзначили співробітників Львівської політехніки різними нагородами.
За матеріалами веб-сайту
www.lp.edu.ua
Р. Кухаренко,
власкор газети «Міграція»
related_news:
31.10.2017
Українську фольклорну скарбницю збагатив і сільський учитель, подолянин Гнат Танцюра, який плідно працював на збирацькій ниві усної народ...
31.10.2017
Питання внутрішньо переміщених осіб є довгостроковим і потребує чіткого бачення розв’язання цих проблем, зазначили учасники міжнародного ...
24.10.2017
24 жовтня 2017 року Головний редактор газети "Міграція" І. Супруновський відвідав військовий госпіталь в м. Одесі, де при фінансовому спр...
comments:
no_commentsadd_comment: