Безвіз близько?
01.03.2017
Безвіз близько?

– Грузія вже отримала безвізовий режим. Коли, на Вашу думку, чекати на нього Україні? Що думають про це в Уряді?
– Не можу сказати точно, коли він буде та, мабуть, ніхто цього передбачити не може. Але я також зважаю на певні маркери, які вказують на те, що в цей раз провадиться реальна підготовка до започаткування поїздок без віз.
Зокрема, нещодавно я вже наводив приклади таких маркерів. Це запуск потягу Київ – Перемишль з контролем під час його руху, ідеї, як задіяти аеропорт в Ужгороді, а також такі, що стосуються безпосередньо ДМС.
Сьогодні Євросоюз реалізовує в Україні великий міграційний проект вартістю понад 27 млн євро. Він включає поставку обладнання, навчання працівників, приведення процедур до європейських стандартів. За іншим проектом 150 працівників ДМС виїдуть до ЄС для навчання.
Це створює враження та навіть впевненість, що безвіз дуже близько.
– Як відомо, для виїзду за кордон потрібні біометричні паспорти. Наскільки збільшиться попит на них після введення безвізу? Чи справиться ДМС зі збільшенням потоку заявників?
– Завдяки тому, що безвізовий діалог розтягся у часі, на руках у людей вже понад 2,6 млн біометричних паспортів. Більша частка тих, хто часто їздить та буде їздити до ЄС – вже з паспортами. Зрозуміло, що все одно матиме місце певний сплеск активності, але ж у нас ще є час. Виходимо з того, що технічно безвізовий режим запрацює влітку? Тоді у нас є березень, квітень, травень та, скоріше за все, ще й червень. А за чотири місяці ми ще майже мільйон паспортів випустимо.
При цьому зараз випускається тільки біометрія. Норму закону, за якою видавалися також й небіометричні паспорти, скасували.
– За який час, в середньому, зараз можна отримати закордонний паспорт? Чи відрізняється цей термін за регіонами?
– Стандартний термін оформлення і виготовлення паспорту для виїзду за кордон складає 20 робочих днів з дня подання документів, за винятком наступних випадків:
- при терміновому оформленні (за заявою особи) із оплатою подвійного розміру держмита та вартості адмінпослуги – до 7 робочих днів;
- якщо поїздка пов’язана з терміновим лікуванням особи, що виїжджає, виїздом особи, що супроводжує тяжкохворого чи смертю родича, який проживав за кордоном – протягом 3 робочих днів;
- у разі виїзду за кордон на постійне проживання – 3 місяці;
- у разі виїзду на постійне проживання за кордон усиновленої іноземцями дитини – громадянина України паспорт оформляється протягом 10 робочих днів.
– Зараз більшість населення має внутрішні паспорти у вигляді книжечки. Звичайно, що з часом усім необхідно буде отримати замість книжки ID-картку. Яким чином відбуватиметься такий масовий обмін паспортів? Які особливості цього процесу?
– Відповідно до чинного законодавства, паспорт громадянина України, що видавався раніше, має необмежений строк дії, а тому навіть після впровадження паспортів нового зразка такі паспорти залишаться чинними. Змінювати їх на біометричні – це право, але не обов’язок кожного громадянина України.
Запровадження нових паспортів – тривалий процес, який в Україні за прикладом європейських держав буде відбуватися природним шляхом. Обов’язкової заміни документів, так само як встановлення граничних термінів дії раніше виданих документів, не передбачається. Орієнтовний час, протягом якого міграційна служба зможе видати нові документи для більшості громадян – 4 роки.
У разі звернень громадян щодо зміни прізвища, а також втрати, псування паспорта або необхідності вклеювання фотографій при досягненні 25- або 45-річного віку будуть оформлюватися нові документи.
– В Інтернеті можна зустріти оголошення, в яких шахраї пропонують виготовити за гроші фальшиві паспорти країн-членів ЄС. Чи існує проблема підробки українських паспортів: закордонних та внутрішніх?
– Головним мотивом запровадження нових паспортів є їх захищеність від підроблення. Новий паспорт містить електронний безконтактний чип, який неможливо змінити або скопіювати.
Нові паспорти, на відміну від попередніх «книжечок», видаються на основі електронної бази даних – Єдиного державного демографічного реєстру, отже кожній особі лише один раз доведеться пройти процедуру ідентифікації, надалі інформація про неї міститиметься в реєстрі.
Наразі відсутня статистика про підроблення закордонних або внутрішніх паспортів з електронним носієм біометричної інформації.
– Свого часу в Україні точилася дискусія щодо доцільності поєднання внутрішнього паспорту із закордонним в один документ. Чи можливе нині теоретично та практично таке поєднання в один біометричний документ з огляду на міжнародні стандарти?
– Теоретично і практично це можливо.
Але почнемо з того, що вимоги до внутрішнього і закордонного паспортів – різні, тому ті задуми, що сьогодні втілюються у ID-картці, у разі поєднання вказаних документів будуть знівельовані.
По-друге, ID-картка з часом стане інструментом для отримання великої кількості адміністративних послуг державних і місцевих органів влади, а також засобом ЕЦП. У закордонному паспорті такі функції сьогодні не реалізуєш.
Реалізація задуму «Один документ для всіх цілей» можлива буде тільки тоді, коли в світі існуватиме глобальна система ідентифікації особи.
– Чи передбачено якийсь варіант отримання закордонного біометричного паспорту чи внутрішнього – ID-картки для осіб, які за релігійними переконаннями відмовляються від документів, які передбачають електронне зчитування?
– Закон № 1474 виключає можливість оформлення паспортних документів без біометричних даних про особу.
У той же час Закон дозволяє не вносити до чипу ID-картки відбитки пальців або ідентифікаційний податковий код.
Але закордонний паспорт можна оформити виключно з біометрією – це не примха держави, а міжнародні безпекові вимоги сучасного світу.
– Якими правовими документами регулюється процес отримання та оплата закордонного біометричного паспорта та внутрішнього – ID-картки?
– 6 грудня 2012 року набрав чинності Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус».
Відповідно до цього Закону, в Україні розпочато роботи із запровадження оформлення і видачі паспорта громадянина України, що містить безконтактний електронний носій із біометричними даними власника документу, в регіонах та інфраструктури його функціонування.
З метою запровадження біометричних документів для виїзду за кордон Урядом було прийнято Постанову від 7 травня 2014 року № 152 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон з безконтактним електронним носієм, його тимчасового затримання та вилучення».
Відповідно до зазначеної постанови, біометричні закордонні паспорти в Україні запроваджуються з 1 січня 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 затверджено зразок бланка, технічний опису та Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України. Відповідно до цієї постанови, оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм у вигляді пластикової картки запроваджено з 1 січня 2016 року для громадян, які досягли 16-річного віку та оформлюють паспорт вперше.
Відповідно до Закону України від 14 липня 2016 року № 1474-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України», з 1 жовтня 2016 року в Україні запроваджується видача паспортів у формі картки всім громадянам.
Встановлено прозорий механізм оплати до бюджету платежів за оформлення документів (у тому числі закордонного паспорта). Оплачується лише один платіж – адміністративний збір.
Порядок обчислення адміністративного збору визначено законом як суму вартості бланка, вартості персоналізації та вартості адміністративної послуги.
Закон також визначає граничний розмір вартості послуг.
Інтерв’ю провів власкор газети «Міграція» С. Дон.
related_news:
20.04.2025
Вітаю зі величним святом Великодня!
Воскресіння Христа є символом відродженням всього найкращого, що закладено Богом в людині: честі, гі...
01.04.2025
За завданням Президента продовжуємо удосконалювати надання послуг українцям, які знаходяться за кордоном.
Уряд затвердив змі...
01.04.2025
31 березня 2025 року відбулась робоча зустріч керівництва Державної міграційної служби України з представниками Міжнародного центру з роз...
comments:
no_commentsadd_comment: