Для міграційної служби найважливіший пріоритет – це громадянин
main
У Державній міграційній службі України
Для міграційної служби найважливіший пріоритет – це громадянин
27.06.2014
Для міграційної служби найважливіший пріоритет – це громадянин

Біометричні документи – вже реальність
Нещодавно Урядом ухвалено підготовлену ДМС постанову, якою затверджено зразки, технічні описи та порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Це буде паспорт нового зразка, він матиме електронний чіп з біометричною інформацією. І видаватиметься цей документ з 1 січня 2015 року.
Громадяни часто запитують – для чого українцям потрібен біометричний паспорт, які його переваги? Перш за все, біометрія – це крок вперед у питаннях безпеки документа. Вся інформація, яка міститься у паспорті, буде прошита в електронному вигляді на чіп, отже підробити документ буде набагато складніше, а використання чужого паспорта зловмисником стане практично неможливим. Іншою важливою перевагою біометричного документа є зручність та швидкість перетину кордону. Вже достатньо багато держав світу мають у своїх пунктах пропуску автоматичні ворота, де зчитування інформації з біометричного паспорта та ідентифікація особи його власника відбувається автоматично у лічені секунди і без участі прикордонників. Власникам таких документів не потрібно стояти в чергах та витрачати зайвий час на перетин кордону. І з кожним роком таких держав і таких пунктів пропуску стає дедалі більше.
Найбільш очевидним для українців змістом у впровадженні біометричних проїзних документів є реальна перспектива суттєвого спрощення або ж взагалі скасування візового режиму ЄС, та, у перспективі, іншими розвиненими державами. Україна є невід’ємною частиною Європи, а тому процедура в’їзду до європейських держав складає стратегічний інтерес для суспільства. Українські діти отримають більш простий доступ до європейської освіти, громадянам біде простіше подорожувати, отже зміцнюватимуться культурні та економічні зв’язки із європейськими державами, що сприятиме соціально-економічному розвитку держави.
Сьогодні міграційна служба знаходиться на завершальному етапі підготовки до впровадження біометричних паспортів, до кінця поточного року нам потрібно завершити комплектування матеріально-технічної бази та провести навчання працівників, які безпосередньо прийматимуть заяви громадян. У зв’язку зі складною економічною ситуацією в державі, на першому етапі біометричні паспорти нажаль видаватимуться не у всіх підрозділах, проте такі підрозділи працюватимуть у всіх областях. З часом ми зможемо забезпечити прийом заяв громадян на оформлення біометричного закордонного паспорта у всіх підрозділах міграційної служби.
Територіальним органам ДМС необхідно активізувати проведення інформаційних кампаній та надавати громадянам всю інформацію щодо впровадження біометричних документів задля того, щоб уникнути створення необґрунтованого напруження у суспільстві. Зокрема, важливим є те, що документи, які видаються сьогодні, зберігатимуть свою чинність до завершення строку дії і їх заміна на паспорти нового зразка не буде обов’язковою. Громадяни і надалі зможуть подорожувати світом за цими документами.
Вимушені переселенці – нові завдання
Останні місяці Україна переживає один з найскладніших періодів свого існування. Окупація Криму, бойові дії у східних регіонах – все це на превеликий жаль приносить біду у життя українців та спонукає їх залишити свій дім і шукати більш безпечні місця на території України. І на жаль, поки що ми спостерігаємо тенденцію до збільшення числа таких громадян.
Не чекаючи змін у законодавстві, міграційна служба вже у березні поточного року забезпечила надання кримчанам всіх послуг на всій території України за місцем звернення. Це відновлення та обмін паспорта громадянина України, вклеювання фотографій при досягненні 25- та 45-ти річного віку, реєстрація місця проживання тощо.
Нещодавно Верховною Радою України ухвалено новий закон про правовий статус осіб, які вимушені були залишити місця проживання через тимчасову окупацію Криму та Севастополя, а також обставин, пов’язаних із проведенням антитерористичної операції на сході України. Цим законом на міграційну службу покладено принципово нові завдання, виконання яких потребує і додаткових коштів, і безумовно додаткових працівників. Адже ні для кого не секрет, що наявна чисельність підрозділів міграційної служби є недостатньою навіть для виконання поточних завдань.
Головним завданням міграційної служби України у цьому контексті є сприяння швидкій реалізації цього закону. Необхідні підзаконні акти мають бути підготовлені у найкоротший термін, а територіальні органи мають паралельно готуватися до їх практичної реалізації.
Вже сьогодні на базі Центрів обслуговування громадян «Паспортний сервіс» Державного підприємства «Документ» організовано функціонування додаткових пунктів обслуговування вимушених переселенців з Кримського півострова та східних областей України.
Спрощення та удосконалення процедур – щоденна робота ДМС
Міграційна служба постійно працює над тим, щоб зробити всі послуги, які надаються підрозділами громадянам, більш доступними, а їх отримання більш прозорим та швидким. Протягом останніх місяців розроблено ряд проектів актів законодавства, які мають забезпечити реальне спрощення та покращення якості обслуговування громадян.
Найбільш яскравим прикладом є ініціатива ДМС про внесення змін до статті 6 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»
Цією статтею фактично встановлено необхідність дублювання здійснення перевірки відсутності підстав для зазначених обмежень міграційною та прикордонною службами. Саме на виконання цієї статті громадяни раніше змушені були подавати підрозділам міграційної служби довідки про відсутність судимості та інші документи.
Пропонуючи відмовитись від перевірок на етапі видачі закордонного паспорта, міграційна служба виходить з того, перевірка обставин, які перешкоджають пропуску громадянина через державний кордон України, у будь-якому випадку проводиться працівниками прикордонної служби під час перетину кордону особою шляхом автоматичної перевірки наявності даних особи у відповідних базах даних.
Здійснення ж будь-яких перевірок, окрім ідентифікації особи, під час оформлення паспорта для виїзду за кордон не має жодного змісту, а лише затягує процес оформлення та створює додаткові навантаження на працівників ДМС України та створює передумови для корупційних діянь.
Законопроект пропонує залишити обмеження на видачу закордонного паспорта лише у випадках оформлення дозволу на виїзд на постійне проживання за кордоном.
Територіальні органи повинні бути більш гнучкими
Окрім змін до законодавства, які розробляються фахівцями центрального апарату ДМС, покращення якості обслуговування громадян може і повинно реалізовуватися безпосередньо територіальними органами. Ось простий приклад. У березні місяці ми спостерігали значне збільшення заяв громадян про оформлення закордонних паспортів. У деяких областях утворилися величезні черги, тому Голова ДМС України Сергій Радутний видав доручення про запровадження додаткових днів прийому громадян із зазначених питань. Проблему вдалося врегулювати буквально протягом двох тижнів. Але виникає питання, чого чекали керівники територіальних органів? Вони могли зробити це заздалегідь самостійно, і таким чином не допустити виникнення проблеми як такої.
Керівникам територіальних органів слід завжди пам’ятати, що їх головне завдання – забезпечити якісне та комфортне отримання громадянами послуг, а тому моніторинг поточної ситуації та реагування на проблемні питання має відбуватися буквально у режимі реального часу, миттєво.
Т. Нікітіна
related_news:
20.04.2025
Вітаю зі величним святом Великодня!
Воскресіння Христа є символом відродженням всього найкращого, що закладено Богом в людині: честі, гі...
01.04.2025
За завданням Президента продовжуємо удосконалювати надання послуг українцям, які знаходяться за кордоном.
Уряд затвердив змі...
01.04.2025
31 березня 2025 року відбулась робоча зустріч керівництва Державної міграційної служби України з представниками Міжнародного центру з роз...
comments:
no_commentsadd_comment: