«ХОЧУ, ЩОБ моя дитина була здоровою!»
01.09.2015
«ХОЧУ, ЩОБ моя дитина була здоровою!»

Я багато разів чула від батьків запитання: «Чому моя дитина хвора?». На мою думку, більш важливим є питання: «Що можна і потрібно зробити, щоб моя дитина була здоровою?», тому що профілактика хвороб надзвичайно важлива.
Не існує чарівної палички, махнувши якою та промовивши: «Хочу, щоб моя дитина була здоровою!», можна було б гарантовано отримати бажане. Здоров’я дитини є результатом дії багатьох факторів і вчинків.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, на формування та збереження здоров’я людини впливають: навколишнє середовище (20-25%), спадковість (15-20%), соціальні фактори, включаючи систему медичної допомоги (10-15%), умови та спосіб життя (50-55%). Наведений ??ступінь впливу основних факторів на формування та збереження здоров’я є вельми приблизним і може змінюватися залежно від конкретних обставин.
Безумовно, сприятлива екологія – це турбота держави. Про те, як «обхитрити генетику» і попередити розвиток спадкових хвороб, міркують учені. Фахівці намагаються реформувати систему охорони здоров’я, при цьому у світі немає країни, де б населення було повністю задоволеним системою надання медичної допомоги. Спосіб життя – це якраз те, що, в основному, залежить від самої людини або від сім’ї, якщо мова йде про дитину.
Що можна зробити для здоров’я своєї дитини? Відповіді на це запитання можуть бути такими:
1) попередити розвиток вроджених захворювань;
2) забезпечити раціональне харчування;
3) облаштувати безпечне житло та навколишнє середовище;
4) займатися профілактикою інфекцій;
5) допомогти дитині в розвитку;
6) створити умови для достатньої фізичної активності;
7) забезпечити регулярне медичне спостереження...
Цей список можна продовжити, а розшифровка кожного запропонованого пункту – це томи підручників, монографій та наукових статей. Тим не менш, якщо ви хочете, щоб ваша дитина була здоровою, то прагніть цього, щоденно робіть прості кроки на шляху до даної мети.
ПРОФІЛАКТИКА вроджених вад розвитку
Здоров’я дитини формується задовго до її народження. Для здоров’я дитини дуже важливими є здоров’я матері, планування вагітності та регулярний медичний нагляд під час вагітності.
Вроджені вади розвитку і передчасні пологи – дві найважливіші причини смертності дітей раннього віку, наявності у них хронічних захворювань та інвалідності.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 3-4% дітей народжуються з вродженими вадами розвитку, а це щорічно призводить до інвалідності або смерті приблизно 3,2 млн дітей. До найбільш важких пороків розвитку відносяться вроджені вади серця, дефекти нервової трубки (спинномозкова грижа) і синдром Дауна.
Пороки розвитку формуються у плоду в перші місяці внутрішньоутробного розвитку. Хоча не завжди можна встановити причину формування вроджених вад розвитку, фактори ризику виникнення багатьох з них відомі.
Понад 90% важких вад розвитку спостерігається в країнах з середнім і низьким рівнем доходів, де вища ймовірність того, що харчування матерів не включає в себе достатньої кількості макро- та мікроелементів.
Інфекції матерів, такі, як краснуха і сифіліс, є поширеною причиною вроджених вад розвитку.
Материнство у віці старше 35-40 років також підвищує ризик хромосомних хвороб, наприклад синдрому Дауна.
Кровозмішення, тобто кровна спорідненість батьків, збільшує ризик виникнення у дитини рідкісних генетичних захворювань і вроджених вад та майже подвоює ризик смерті в ранньому віці.
Дефіцит фолієвої кислоти, йоду, ожиріння, цукровий діабет у матері тісно пов’язані з деякими вадами розвитку. Наприклад, дефіцит фолієвої кислоти підвищує ризик народження дитини з дефектом нервової трубки.
Вплив на материнський організм пестицидів, ліків, алкоголю, тютюну та інших психоактивних речовин на ранній стадії вагітності збільшує ризик розвитку у дитини вроджених вад.
Робота або проживання поблизу чи в місці розташування сміттєзвалищ, металургійних підприємств або шахт також підвищує ризик виникнення цієї патології у дітей.
Знизити ризик формування вад розвитку у плода можна в період підготовки до вагітності та в перші місяці вагітності. Для цього необхідне наступне:
- обстеження і оцінка здоров’я майбутніх батьків, лікування виявлених захворювань, особливо інфекцій, цукрового діабету, ожиріння у майбутньої матері;
- поліпшення харчування жінки до зачаття і протягом вагітності, забезпечення достатнього споживання вітамінів та мінералів, зокрема фолієвої кислоти і йоду, стриманість або обмеження в споживанні шкідливих речовин, особливо алкоголю;
- прийом 0,4 г фолієвої кислоти щодоби протягом 6-12 тижнів до зачаття і протягом перших 2-3 місяців вагітності, що знижує ризик розвитку дефекту нервової трубки у дитини на 70%;
- попередження впливу небезпечних речовин, які містяться в навколишньому середовищі (наприклад важких металів, пестицидів);
- виключення прийому ліків, дія яких може призвести до формування вад (читайте інструкції до ліків!);
- вакцинація дівчаток проти вірусу краснухи. Це щеплення також необхідне жінкам, які не мають захисних антитіл проти краснухи, щонайменше за один місяць до настання вагітності.
Здоров’я вам і вашим дітям!
Н.В. Котова
related_news:
14.04.2021
Ми всі живемо і працюємо в епоху постійних змін, коли доводиться швидко знаходити рішення і постійно вчитися чомусь новому. Під час панд...
31.10.2017
Восени, разом зі зниженням температури, скороченням світлового дня та збільшенням кількості опадів, більшість людей починає відчувати заг...
02.10.2017
Скласти грамотний і збалансований раціон – завдання не з легких. Багато господинь беруться за вивчення статей в популярних онлайн-журнала...
comments:
no_commentsadd_comment: