Міграційна ситуація в Тернопільській області: стан, проблеми і шляхи ї...
main
Управління ДМС у Тернопільській області
Міграційна ситуація в Тернопільській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення
28.04.2016
Міграційна ситуація в Тернопільській області: стан, проблеми і шляхи їх вирішення

Кожен край, як і людина, має свою історію та біографію, які багато в чому визначають його сьогодення, а, отже, і майбутнє. Відтак теперішня міграційна ситуація Тернопільщини багато в чому залежить від історичних умов, за яких формувалася область, її географічного розміщення.
Перший запис у життєписі обласного центру Тернополя датується 15 квітням 1540 року. Про стратегічне значення і темпи розвитку молодого міста, яке було розташоване на вигідному торговельному шляху, свідчить те, що вже 20 січня 1548 року Тернополю надано Магдебурзьке право.
У різні роки Тернопілля входило до складу Речі Посполитої, Австро-Угорської імперії, Західноукраїнської Народної Республіки (з 23 листопада по 31 грудня 1918 року в Тернополі тимчасово перебував уряд ЗУНР), Української Народної Республіки, Польщі, СРСР. Кожна наступна епоха привносила нове у національний склад, культуру, традиції, мову жителів краю. Цей вплив яскраво відслідковується й у наш час та відображається у міграційних процесах, що характеризують Тернопілля.
Сучасна Тернопільщина – область на заході України з площею близько 14 тис. кв. км та населенням 1 млн. 65 тис. осіб, яка розташована на Подільській височині. Південна межа краю проходить по річці Дністер, східна – по Збручу. Займає східну частину Галичини та частину південної Волині. Область на півночі межує з Рівненською, на півдні – з Чернівецькою, на південному заході – з Івано-Франківською, на заході – з Львівською, а на сході – з Хмельницькою областями. Тернопілля не є прикордонною областю, але сусідить із Польщею, Словаччиною, Угорщиною, Румунією і Молдовою.
Область налічує 17 районів та 18 міст, з яких 4 – Тернопіль, Бережани, Кременець та Чортків – міста обласного підпорядкування.
Згідно з останнім переписом населення України 2001 року, в Тернопільській області абсолютну більшість мешканців (97,81%) становлять українці. За цим відсотком область посідає перше місце серед регіонів України.
Тернопільщина – одна з найбільш україномовних областей. У 2001 році 98,8% населення краю визнали своєю рідною мовою українську.
Управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області розташоване в історичному центрі Тернополя, за адресою: бульвар Шевченка, 10.
На Тернопільщині функціонують та реалізують державну політику у сфері міграції вісімнадцять територіальних підрозділів: Тернопільський міський відділ, Бережанський, Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Зборівський, Козівський, Кременецький, Лановецький, Монастириський, Підволочиський, Підгаєцький, Теребовлянський, Тернопільський, Чортківський, Шумський районні сектори.
На даний час в обласному апараті працюють 46 осіб, в територіальних підрозділах – 81.
У лютому 2016 року, завдяки спільним зусиллям керівництва Управління та міської влади, змінив своє розташування Тернопільський міський відділ УДМС. На це довго очікували як співробітники підрозділу, так і жителі обласного центру, адже раніше послуги громадянам надавалися у двох приміщеннях, що знаходилися у різних мікрорайонах міста. Нова адреса Тернопільського міського відділу УДМС: вулиця Коновальця, 6.
Характеризуючи міграційні процеси, які відбуваються на Тернопільщині, слід згадати про трудову міграцію за кордон. Масового характеру вона набула ще у ХІХ ст. Наприкінці ХХ ст. розпочалася друга хвиля заробітчанства. Дане явище не втрачає актуальності й сьогодні. Свідченням цього є те, що одна з найбільш затребуваних адміністративних послуг, які надають територіальні підрозділи міграційної служби – оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. У 2015 році на Тернопільщині оформлено та видано понад 86 тис. закордонних паспортів, що на 19 тис. більше порівняно з 2014 роком.
Яскравим показником міграційних процесів краю також є кількість осіб, які виїжджають на постійне місце проживання з України. Останній пік еміграції припав на 90-ті – початок 2000-их років. Так, за шість місяців 1998 року дозвіл на виїзд на постійне місце проживання отримали 248 жителів області, у 2004-му – 263. Тенденція до зменшення кількості емігрантів почала простежуватися у 2011 році. У порівнянні з початком 2000-их, того року кількість бажаючих виїхати на постійне місце проживання з України зменшилася вдвічі. У першому півріччі 2014-го, чи не вперше за тривалий час, кількість тих, хто повернувся в Україну, суттєво наблизилась до показника еміграції – 50 та 76 громадян, відповідно. Минулоріч еміграційні процеси знову дещо набрали обертів. У першому півріччі 2015 року для отримання дозволу на виїзд на постійне місце проживання за кордон до Управління міграційної служби в області звернулися 124 громадяни, повернулися в Україну – 24.
Тернопільщина є привабливою для громадян інших держав. Зараз в регіоні постійно проживає 2172 іноземця, тимчасово – 2030.
Серед громадян, яких документовано посвідками на постійне проживання в Україні найбільше вихідців із країн СНД. Яскравим прикладом успішної інтеграції іммігранта в українське суспільство є доля англійця з українським корінням. За паспортом чоловік – громадянин Великої Британії. Він народився й прожив більшу частину свого життя на Туманному Альбіоні, але в зрілому віці оселився на Тернопіллі – батьківщині матері. Зараз він разом із дружиною-українкою мешкає на Бережанщині, займається зеленим туризмом, грає на лірі та бандурі, пише книгу про лірників.
Більшість із тих, хто отримав посвідку на тимчасове проживання, приїхали в Україну на запрошення вищих навчальних закладів. Географія країн, з яких приїжджає молодь, з кожним роком розширюється. Зараз в Тернополі навчається молодь чи не з усього світу: Африки, Азії, Східної Європи, Австралії. Найбільше нігерійців – майже п’ять сотень, поляків та іракців – по дві з половиною сотні, громадян Гани – дві сотні.
Зважаючи на збільшення потоку нелегальних мігрантів до Європи, а також на постійний приплив в область іноземців, завдання Управління щодо протидії нелегальній міграції набуває особливого значення. Показники за 2015 рік свідчать про позитивну динаміку в даному напрямку. Так, протягом року посадові особи УДМС у Тернопільській області та територіальних підрозділів прийняли 113 рішень про примусове повернення з України (у 2014 році – 58), виявили 106 нелегальних мігрантів (у 2014 році – 62).
Як свідчить статистика затримань та видворень, найризикованіша категорія іноземців, яка поповнює ряди нелегальних мігрантів, – колишні студенти місцевих вишів. Яскравим прикладом цього є результати оперативно-профілактичних заходів, спрямованих на виявлення іноземців, які незаконно перебувають в Україні, що відбулися на Тернопіллі у березні цього року. Лише за два тижні Управлінням Державної міграційної служби України в Тернопільській області, у співробітництві з Управлінням СБУ та Головним управління Національної поліції в області, було виявлено 24 нелегальних мігранти. Щодо 22 осіб прийнято рішення про примусове повернення, стосовно 2 судом задоволено позов міграційної служби щодо видворення з України. Сімом порушникам міграційного законодавства заборонено в’їзд в Україну.
Одним зі шляхів посилення роботи у напрямку протидії нелегальній міграції є взаємодія усіх відповідальних державних органів. Так, у квітні в Головному Управлінні Національної поліції в області відбулася нарада з питань підвищення ефективності взаємодії з територіальними підрозділами центральних органів виконавчої влади, діяльність яких координуються Міністром МВС. На заході, який зорганізували на виконання доручення Міністра внутрішніх справ України, були присутні керівники управлінь національної поліції, міграційної служби, служби надзвичайних ситуацій, командування батальйону Національної гвардії України. Присутні обговорили шляхи покращення взаємодії у даній сфері.
Начальник УДМС України в Тернопільській області Томаш Вербич націлює колектив не зупинятися на досягнутих результатах, а вдосконалювати процес надання адміністративних послуг громадянам, ефективно та швидко реагувати на усі зміни в міграційних процесах.
І. Бойко, УДМС України
в Тернопільській області
news_gallery_bcrumbs:
related_news:
18.03.2025
На Тернопільщині іноземцеві, який має статус ВПО, оформили посвідку на постійне проживання в Україні
На даний час Тернопільщина є однією з найбезпечніших областей України, відтак, після початку війни із зони бойових дій сюди перемістилися...
18.02.2025
Нагадаємо, нещодавно тернопільські правоохоронці склали два адміністративні протоколи за статтею 173 КУпАП – дрібне хуліганство щодо 31-р...
13.01.2025
Українському біометричному закордонному паспорту 10 років. 12 січня 2015 року підрозділи міграційної служби Тернопільщини розпочали прийо...
comments:
no_commentsadd_comment: